2 Սեպտեմբեր 2017 - 06:37 AMT
Սեպտեմբերի 2-ին Արցախում նշում են Անկախության տարեդարձը: Նախագահ Բակո Սահակյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ: «26 տարի առաջ մեր ժողովուրդն ընդունեց պատմական որոշում սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու, ազատ, անկախ, ժողովրդավարական, իրավական ու սոցիալական պետություն կառուցելու մասին: Վստահ եմ՝ քաղաքակիրթ ու առաջադեմ աշխարհը վաղ թե ուշ կճանաչի Արցախի ժողովրդի այս արդարացի եւ օրինական որոշումը, անպայման կընդունի ստեղծված իրողությունները, որոնք վկայում են համամարդկային արժեքներին եւ միջազգային նորմերին ու սկզբունքներին մեր հավատարմության մասին»,-ասվում է ուղերձում:
ԱՀ հռչակման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ուղերձ է հղել նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Անցած 26 տարիների ընթացքում Արցախը կայացավ որպես ամուր, ազատ ու ժողովրդավարական պետություն: Խաղաղ Արցախը ոչ միայն մարտունակ է, այլև կենսունակ և մրցունակ: Արցախի պաշտպանները գիտեն կռվել և հանուն ինչի կռվել: Արցախի զինված ուժերը պաշտպանում են ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի և մեծ հաշվով՝ ողջ հայության անվտանգությունը:
Անցած տարվա ապրիլյան ռազմական գործողությունները, որ սանձազերծված էին Ադրբեջանի կողմից, ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեցին Արցախի հարցի ռազմական լուծման անհնարինությունը: Այդ արկածախնդրությունն ի սկզբանե դատապարտված էր ձախողման, քանի որ Պաշտպանության բանակն ամուր է, իսկ Արցախի թիկունքին Հայաստանն է և ողջ հայությունը:
Այս փառավոր օրը մենք գլուխ ենք խոնարհում Արցախի ազատության համար ընկածների հիշատակի առջև»:
1991-ի սեպտեմբերի 2–ին ժողովրդական պատգամավորների Լեռնային Ղարաբաղի մարզային Խորհրդի, Շահումյանի շրջանային Խորհրդի և բոլոր մակարդակների Խորհուրդների պատգամավորների համատեղ նստաշրջանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման և նրապետական իշխանության ու կառավարման ժամանակավոր մարմինների ձևավորման մասին հռչակագիր ընդունեց:
1991-ի դեկտեմբեր 10–ին՝ Խորհրդային Միության պաշտոնական անկումից ընդամենը մի քանի օր առաջ, Արցախում տեղի ունեցավ հանրաքվե, որի ընթացքում Արցախի բնակչությունը «այո՛» պատասխանեց «Համաձա՞յն եք, արդյոք, որ հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը լինի այլ պետությունների ու հասարակությունների հետ համագործակցության ձևերն ինքնուրույն որոշող անկախ պետություն» հարցին: «Այո» էր պատասխանել հանրաքվեի մասնակից քաղաքացիների 99,89%–ը (108.615 մարդ):
1991-ի դեկտեմբերի 28-ին ձեւավորված ԼՂՀ Գերագույն խորհուրդն (խորհրդարան) ընդունել է Հռչակագիր պետական անկախության մասին, դրանով իսկ օրենսդրորեն ամրագրելով ինչպես հանրաքվեի արդյունքները, այնպես էլ իրավական փաստաթղթերի հաջորդականությունը, որոնք ապահովում են քաղաքական կարգավիճակի ինքնուրույն որոշման Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքը:

2 сентября в Карабахе отмечают День независимости Республики Арцах. В 2017 году отмечается 26-я годовщина праздника.
По случаю Дня Республики Арцах президент НКР Бако Саакян направил поздравительное послание народу Карабаха.
«26 лет назад наш народ принял историческое решение о том, чтобы самостоятельно распоряжаться собственной судьбой, строить свободное, независимое, демократическое, правовое и социальное государство. В эти годы совместно с нашими сестрами и братьями из матери-Армении и диаспоры нам удалось претворить в жизнь множество стратегических программ, которые с каждым днем приближают нас к достижению общенациональных целей, делают нашу страну сильнее и крепче.
Уверен, цивилизованное и прогрессивное мировое сообщество рано или поздно признает это справедливое и законное решение народа Арцаха, непременно примет сложившиеся реалии, которые свидетельствуют о нашей приверженности общечеловеческим ценностям и международным нормам и принципам»,- говорится в послании Саакяна.
Президент Армении Серж Саргсян также выступил с поздравительным посланием по случаю Дня независимости Карабаха.
«В течение прошедших 26 лет Арцах состоялся в качестве прочного, свободного и демократического государства.
Мирный Арцах не только боеспособен, но и жизнеспособен и конкурентоспособен. Защитники Арцаха умеют воевать и знают, во имя чего воюют. Вооруженные силы Арцаха защищают безопасность не только Арцаха, но и Армении, по большому счету, – всего армянства.
Прошлогодние апрельские военные действия, которые развязаны были со стороны Азербайджана, в очередной раз продемонстрировали невозможность решения вопроса Арцаха военным путем. Этот авантюризм был изначально обречен на провал, поскольку Армия обороны крепка, а за спиной Арцаха стоит Армения и всё армянство»,- говорится в послании президента РА.
10 декабря 1991 года был проведен референдум о статусе НКР, 99,89 % участников которого высказались за ее независимость.6 января 1992 года парламент НКР первого созыва — Верховный Совет НКР — принял Декларацию «О государственной независимости Нагорно-Карабахской Республики».