Ճապոնիայի արքայադուստր, կայսր Ակիհիտոյի թոռնուհի Մակո Ակիսինոն պաշտոնապես հայտարարել է իր ուսանողական ընկերոջ հետ նշանադրվելու մասին:
25-ամյա արքայադուստրն արքայազն Ակասինոյի ավագ դուստրն է և կայսր Ակիհիտոյի առաջին թոռնիկը:
25-ամյա արքայադստեր ընտրյալը նրա հասակակից Քեյ Կոմուրոն է, իրավաբանական հիմնարկի աշխատակից, որի հետ նա ծանոթացել է 5 տարի առաջ Տոկիոյի Միջազգային քրիստոնեական համալսարանում: Զույգը հայտարարել է նշանադրության մասին հատուկ այդ նպատակով հրավիրված մամուլի ասուլիսում:
Ամուսնությունը ստացել է կայսեր հավանությունը, սակայն արդյունքում արքայադուստրը կզրկվի իր տիտղոսից, գրում է BBC-ին:
Ըստ Ճապոնիայի օրենսդրության, կայսերական տոհմի տղամարդիկ սահմանափակված չեն կնոջ ընտրության հարցում, սակայն այլ է կանանց պարագայում:
«Ես մանկուց գիտեի, որ ամուսնությունից հետո զրկվելու եմ տիտղոսից: Թեև ես օգնել եմ կայսերը և ինքս էլ հնարավորությունների շրջանակում կատարել եմ պաշտոնական պարտականություններ որպես կայսերական ընտանիքի անդամ, միևնույն ժամանակ, ինձ համար թանկ է իմ անձնական կյանքը»,-ասել է նա:
Մակոյից բացի կայսերական ընտանիքում ևս 6 չամուսնացած արքայադուստր կա: Արական սեռի միակ ներկայացուցիչն արքայազն Հիսահիտոն է, Մակոյի կրտսեր եղբայրը:

Принцесса Мако Акисино, внучка императора Японии Акихито, официально объявила о помолвке со своим студенческим другом.
25-летняя принцесса – старшая дочь принца Акисино и первая внучка императора Акихито.
Избранником 25-летней принцессы стал ее ровесник Кей Комуро, сотрудник юридической фирмы, с которым она познакомилась пять лет назад в Международном христианском университете в Токио. Пара объявила о помолвке на специально собранной по этому поводу пресс-конференции. По словам принцессы Мако, в будущем супруге ее привлекла «солнечная улыбка».
Брак был одобрен императором, однако мезальянс будет означать для принцессы потерю титула, пишет BBC.
Японское законодательство не ограничивает мужчин императорской династии в выборе жены, однако для женщин той же семьи предусмотрены иные правила.
«Я с детства знала, что после замужества потеряю свой статус, – рассказала принцесса. – Но хотя я и помогала императору и сама в меру своих возможностей исполняла официальные обязанности как член императорской семьи, мне в то же время очень дорога моя собственная жизнь».
Официально о предстоящей свадьбе объявили только сейчас, хотя впервые о планах помолвки стало известно еще в мае.
Известие о помолвке принцессы породило в японском обществе дискуссии по вопросу о необходимости выхода принцесс из состава императорской семьи в случае брака с простолюдинами.
Кроме принцессы Мако в составе императорской семьи есть еще шесть незамужних принцесс. Единственный представитель мужского пола в младшем поколении императорской семьи – принц Хисахито, младший брат принцессы Мако.