4 Սեպտեմբեր 2017 - 12:13 AMT
1998թ. ֆուտբոլի աշխարհի չեմպիոն դարձած Յուրի Ջորկաեֆի կրտսեր որդին՝ Օհան Ջորկաեֆը ցանկություն է հայտնել հանդես գալու Հայաստանի ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականի կազմուըմ: Օհանն այժմ Հայաստանում է և մարզվում է հավաքականի հետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Սեպտեմբերի 5-ին Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի 2019 թ. առաջնության ընտրական փուլում կհանդիպի Մակեդոնիայի հասակակիցների հետ: Այդ խաղին Օհան Ջորկաեֆը չի կարողան մասնակցել, քանի որ Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ունի:
Երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Ոսկանյանը հաստատել է, որ կրտսեր Ջորկաեֆը Հայաստանում է: Նա նշել է, որ երիտասարդ ֆուտոբլիստն այժմ փորձաշրջան է անցնում:
Օհան Ջորկաեֆն այժմ խաղում է ֆրանսիական «Նանտի» կազմում: 20-ամյա ֆուտբոլիստն իր առաջին մասնագիտական պայմանագիրը կնքել է ընթացիկ տարվա հուլիսին:
Յուրի Ջորկաեֆը հայտնի ֆուտբոլիստ է, հարձակողական ոճի կիսապաշտպան։ Նա կալմիկի և հայուհու զավակ է։ Ջորկաեֆը 1998-ի աշխարհի և 2000 թվականի Եվրոպայի չեմպիոն է, 1996 Եվրոպայի գավաթակիր և 1998 ՈՒԵՖԱ-ի գավաթակիր։ Հանդես է եկել «Ստրասբուր», «Մոնակո», «Պարի Սեն Ժերմեն», «Ինտերնացիոնալ», «Կայզերսլաուտերն», «Բոլթոն», «Բլեքբեռն» թիմերում։ Ֆրանսիայի հավաքականում անցկացրել է 67 խաղ, խփել 26 գոլ։

Младший сын чемпиона мира 1998 года Юрия Джоркаеффа – Оган Джоркаефф, выразил желание выступить за молодежную сборную Армении. Оган сейчас в Армении и тренируется с армянской молодежной сборной.
20-летний Оган Джоркаефф имеет все шансы на то, чтобы пополнить ряды молодежной сборной Армении, он проходит испытательный срок, пишет Sputnik-Армения.
5 сентября молодежная сборная Армении в ходе отборочного чемпионата Европы 2019 года проведет встречу со сверстниками из Македонии. В этой игре Оган Джоркаефф выйти на поле не сможет, поскольку имеет французское гражданство. Лишь после того, как будут решены проблемы связанные с документами, можно будет подать заявку на пополнение молодым Джоркаеффом рядов армянской дружины.
Главный тренер молодежной сборной Артур Восканян подтвердил присутствие Огана Джоркаеффа в Армении.
«Мы всегда стремились найти армянских футболистов, которые захотят выступить в составе сборной Армении. Каждый футболист должен соответствовать нашим требованиям. Сейчас Оган Джоркаефф тренируется вместе с молодежной сборной, и мы наблюдаем за его игрой»,- сказал Восканян.
Оган Джоркаефф в настоящее время играет за французскую футбольную команду «Нант». 20-летний футболист свой первый профессиональный договор заключил в июле этого года. До перехода в «Нант» Оган Джоркаефф выступал в составе юношеских команд ряда французских клубов.