Մեծ Բրիտանիայում անցկացված հարցման արդյունքները վկայում են, որ այդ երկրի բնակիչների կեսից ավելին, պատմության մեջ առաջին անգամ, չի դասում իրեն որևէ կրոնի հետնորդների շարքին:
2016-ին Բրիտանիայի սոցիալական հետազոտությունների ազգային կենտրոնի անցկացրած հարցմանը մասնակցել է 2942 մեծահասակ, որոնց 53 տոկոսը «կրոնական պատկանելությունը» հարցի համար ընտրել է «ոչ մի կրոնի» տարբերակը: 18-25 տարեկանների տարիքային շարքում ոչ մի կրոնին չհարողների տոկոսն ավելի մեծ է՝ 71 տոկոս, գրում է BBC-ին:
25-34 տարեկան մասնակիցների գրեթե 2/3-ը հայտարարել է, որ հավատացյալ չէ, մինչդեռ 75 և բարձր տարիքի մարդկանց շրջանում հավատացյալ լինելու մասին հայտնել է երեք քառորդը:
Մեկնաբանելով հարցման արդյունքները՝ Լիվերպուլի արքեպիսկոպոսը նշել է, որ «ոչ մի կրոնի չդավանել դեռ չի նշանակում աթեիստ լինել», իսկ Աստվածն ու Եկեղեցին, ըստ նրա, «դեռևս ակտուալ են»:
2016-ին Բրիտանիայում մարդկանց միայն 15% է իրեն անգլիկան եկեղեցու հետնորդը համարել՝ դա երկու անգամ ավելի քիչ է, քան 2000-ին:
Հարցման արդյունքները վկայում են, որ Մեծ Բրիտանիայում կրոնական համոզմունքների նվազման միտում կա: Երբ 1983-ին, երբ նմանատիպ հարցումները դեռ նոր էին անցկացվում, հարցման մասնակիցների միայն 31 տոկոսն էր հայտարարել, որ ոչ մի կրոն չի դավանում:

5 Сентябрь 2017 - 10:27 AMT
Данные проведенного в Великобритании опроса показывают, что более половины жителей страны – впервые в истории – не причисляют себя к последователям какой бы то ни было религии.
В опросе, проведенном Национальным центром социальных исследований Британии в 2016 году, приняли участие 2942 взрослых, из которых 53% в вопросе «религиозная принадлежность» выбрали вариант «никакой религии». Среди людей в возрасте от 18 до 25 лет доля нерелигиозных еще выше – 71%, пишет BBC.
Почти две трети людей в возрасте от 25 до 34 лет заявили, что не религиозны, в то время как среди опрошенных в возрасте от 75 лет и старше о своей религиозности сообщили три четверти.
Комментируя результаты опроса, епископ Ливерпульский отметил, что «не исповедовать никакую религию – не значит быть атеистом», а Бог и Церковь, по его словам «остаются актуальными».
В 2016 году лишь 15% людей в Британии называли себя англиканцами – это вдвое меньше, чем в 2000 году.
Результаты данного опроса показывают тенденцию к снижению религиозных убеждений в Великобритании. Когда аналогичные исследования только начали проводиться, в 1983 году, лишь 31% респондентов заявили, что не принадлежат ни к одной конфессии.