7 Սեպտեմբեր 2017 - 08:24 AMT
Ֆրանսիական LVMH և Kering ընկերությունները, որոնց են պատկանում նորաձևության տասնյակ հայտնի բրենդեր, պայմանավորվել են հրաժարվել չափազանց նիհար կամ շատ երիտասարդ մոդելների հետ աշխատելուց:
LVMH հոլդինգը, մասնավորապես, Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Fendi և Marc Jacobs բրենդերի սեփականատերն է, իսկ Kering-ը Gucci, Bottega Veneta, Alexander McQueen և Saint Laurent բրենդերի:
Ընկերությունները կազմել են այն կանոնների ցանկը, որոնք կոչված են երաշխավորելու, որ մոդելների առողջությանն ու բարեկեցությանը ոչինչ չի սպառնում: Ըստ կանոնների, արգելվում է աշխատանքի վերցնել հագուստի 34-ից փոքր չափ կրող մոդելներից և 44-ից փոքր մոդելներից տղամարդկանց դեպքում, գրում է Lenta.ru-ն The Local-ի վրա հղումով:
Մոդելները պետք է առնվազն 16 տարեկան լինեն, մինչև 18 տարեկանը նրանք պետք է մեծահասակ ուղեկցորդ ունենան և չեն կարող ոգելից խմիչք օգտագործել:
Մայիսին հայտնի դարձավ, որ Ֆրանսիայում օրենք է ընդունվել, ըստ որի արգելվում է աշխատանքի ընդունել 18,5-ից պակաս մարմնի զանգվածի ինդեքսով մոդելների: Հոկտեմբերից, գովազդը, որտեղ օգտագործված են խմբագրված լուսանկարներ, պետք է ուղեկցվեն համապատասխան նշումով:

Французские компании LVMH и Kering, которым принадлежат десятки модных брендов, договорились об отказе от сотрудничества со слишком худыми или молодыми моделями.
Холдинг LVMH владеет, в частности, такими брендами, как Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Fendi и Marc Jacobs. Kering принадлежат среди прочих марки Gucci, Bottega Veneta, Alexander McQueen и Saint Laurent.
Компании составили список правил, которые призваны гарантировать, что здоровью и благополучию моделей ничто не угрожает. Они запрещают брать на работу манекенщиц с размером одежды менее 34 и манекенщиков с размером одежды менее 44, пишет Lenta.ru со ссылкой на издание The Local.
Моделям должно быть не менее 16 лет, причем до 18 лет им необходим взрослый сопровождающий и нельзя употреблять спиртные напитки.
В мае сообщалось, что во Франции приняли закон, запрещающий брать на работу моделей с индексом массы тела (BMI) менее 18,5. Кроме того, с октября реклама, где использованы отретушированные фотографии, должна сопровождаться соответствующей пометкой.