13 Սեպտեմբեր 2017 - 06:45 AMT
Իրաքյան Քրդստանում առաջիկայում կայանալիք անկախության հանրաքվեին ընդառաջ Իսրայելը հայտարարել է, որ սատարում է սեփական պետություն ստեղծելու քրդերի ձգտմանը:
Վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի հայտարարությունը հակասում է այլ երկրների բացասական արձագանքին:
Իրաքյան Քրդստանի անկախության հանրաքվեն նշանակված է սեպտեմբերի 25-ին:
«Իսրայելը կսատարի սեփական պետականությունն ունենալու քուրդ ժողովրդի օրինական ձգտմանը»,- ասվում է փաստաթղթում:
Փաստաթուղը, սակայն, վերապահում ունի, որտեղ նշվում է, որ Իսրայելը դեմ է Թուրքիայում գործող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանը և ահաբեկչական կազմակերպություն է համարում այն:
Իրաքյան Քրդստանում կայանալիք հանրաքվեն արդեն քննադատել են Բաղդադում, Թեհրանում, Անկարայում և Վաշինգտոնում: Ասվում էր, որ Թուրքիան և Իրանը ընդհանուր դիրքորում են հայտնել առ այն, որ քվեարկությունը կարող է լարվածության աճի պատճառ դառնալ, և հորդորել են հրաժարվել նախաձեռնությունից:

Израиль объявил о поддержке стремления курдов к созданию собственного государства в преддверии референдума о независимости, назначенного в Иракском Курдистане.
Заявление премьер-министра Биньямина Нетаньяху диссонирует с негативной реакцией других стран на волеизъявление курдов Ирака, которое запланировано властями их автономии на 25 сентября.
«Он (Израиль) поддерживает законные усилия курдского народа по обретению собственной государственности», — говорится в документе, передает РИА Новости.
В нем содержится оговорка, что Израиль выступает против действующей в Турции Рабочей партии Курдистана и считает ее террористической организацией.
Предстоящий референдум в Иракском Курдистане уже раскритиковали в Багдаде, Тегеране, Анкаре и Вашингтоне. Сообщалось, что Турция и Иран высказали общую позицию о том, что проведение голосования может спровоцировать рост напряженности, и призвали отказаться от инициативы.