14 Սեպտեմբեր 2017 - 07:51 AMT
Հայաստանն առաջարկել է Հյուսիսային Օսիան համատեղ առևտրալոգիստիկ հաբ կառուցել: Այդ թեման ուշադրության կենտրոնում էր ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի և Հյուսիսային Օսիայի հանրապետության ղեկավար Վյաչեսլավ Բիտարովի բանակցություններում: Հանդիպումն անցել է Վլադիկավկազում:
Կողմերը քննարկել են դեպի ՌԴ տանող ճանապարհին խցանումների հաղթահարմանն ուղղված գործողությունների ծրագիրը, հայտնում է «Միր 24» հեռուստաալիքը:
Դա միակ ճանապարհն է, որը կապում է Հայաստանը Եվրասիական միության երկրների հետ: Դա խոչընդոտում է ՀՀ տնտեսական ներուժի լիարժեք իրացմանը:
«Քննարկվել է անցումային համակարգի շուրջ բարեփոխումենրի ընդլայնման հնարավորությունը: Այնտեղ շատ են բազում տեխնիկական նորույթները: Կգործի միջկառավարական հանձնաժողով, որը կաշխատի լուծել բոլոր այդ հարցերը: Առավել ևս, որ ձմեռվանից առաջ կլիման անակնկալներ է մատուցում»,-նշել է Տողանյանը:
Հայաստանը Հյուսիսային Օսիայի հետ արտաքին առևտրաշրջանառության ոլորտում գործընկերների առաջին հնգյակում է:

Армения предложила Северной Осетии вместе построить торгово-логистический хаб. Эта тема была в центре внимания во время переговоров армянского посла Вардана Тоганяна и главы республики Вячеслава Битарова.
Встреча проходила во Владикавказе. Стороны обсудили план действий по преодолению заторов на Военно-Грузинской дороге, передает телеканал «МИР 24».
Это единственная транспортная артерия, связывающая Армению со странами Евразийского экономического союза. Сейчас она не позволяет полноценно реализовать экономический потенциал республики.
«Обсуждали возможность расширения реформ вокруг пропускной системы. Там очень много всяких технических новшеств. Готовится межправительственная комиссия, которая постарается решить эти вопросы. Тем более, что перед зимним сезоном климат создает сюрпризы для нас», – отметил Тоганян.