Բաքվից Իսրայել արտահանձնված ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը, որը 7 ամիս անցկացրել է ադրբեջանական բանտում, ընկերների հետ զրույցում հերքել է այն հաղորդագրությունները, թե նա ազատվելուց առաջ ինքնասպանության փորձ է արել: Այդ մասին հայտնել է Իսրայելում հրատարակվող «Հաարեց» թերթը:
Լապշինն ասել է, որ բանտում առաջին իսկ օրվանից մյուս կալանավորները սպառանցել են սպանել իրեն:
ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինը 3 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել Բաքվում և ներում ստանալով Իլհամ Ալիևի կողմից, արտահանձնվել Իսրայել:
Լապշինի ինքնասպանության մասին հայտնել էին Ադրբեջանի իշխանությունները: Ըստ Ալիևի հասարակական և քաղաքական հարցերով օգնական Ալի Հասանովի, պատճառը «Իսրայելի կողմից արտահանձնման ընթացակարգերի ձգձգումն էր»:
Իսրայելյան թերթը գրում է, որ Բաքվում Իսրայելի դեսպանատունն անակնկալի էր եկել Լապշինին ներելու Ալիևի որոշումից: Իսրայելի դեսպանատանն ու ԱԳՆ-ում կարծում են, որ բլոգերին որոշել են ներում շնորհել նրա կյանքի համար մտավախություններից ելնելով, հայտնում է Newsru.co.il-ը:

15 Сентябрь 2017 - 06:34 AMT
Российско-израильскому блогеру Александру Лапшину в бакинской тюрьме угрожали расправой. По словам самого блогера, с первого дня в тюрьме другие заключенные угрожали его убить, пишет Newsru.co.il со ссылкой на сайт газеты «Гаарец».
По данным издания, Лапшин, вернувшийся в Израиль после семи месяцев в азербайджанской тюрьме, в беседе с друзьями опровергает слухи о том, что незадолго до освобождения предпринял попытку суицида.
Помощник президента Азербайджана по общественно-политическим вопросам Али Гасанов ранее заявил, что Лапшин предпринял попытку суицида в бакинской тюрьме.
Как сообщает издание, известие о том, что президент Азербайджана Ильхам Алиев помиловал Лапшина, которого в июле приговорили к трем годам лишения свободы за посещение Нагорного Карабаха, заставило врасплох сотрудников израильского посольства в Баку. В посольстве и МИД Израиля полагают, что блогера, имеющего российское и израильское гражданства, было решено помиловать из-за опасений за его жизнь.