15 Սեպտեմբեր 2017 - 12:15 AMT
Սեպտեմբերի 15-ին Հյուսիսային Կորեայում հերթական անգամ բալիստիկ հրթիռ են գործարկել: Այն իրականացվել է Փհենյանի շրջանից:
Ըստ ճապոնական NHK հեռուստաալիքի, հրթիռն արձակվել է Խաղաղ օվկիանոսի ուղղությամբ, և անցնելով Ճապոնիայի վրայով, ընկել է Հոկայդո կղզուց մոտ 2000 կմ հեռավորության վրա: Այդ մասին արտահերթ հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան:
Ճապոնիայի իշխանությունները հրթիռի արձակման կապակցությամբ շտապ զգուշացում են տարածել երկրի հյուսիս-արևելյան շրջանների բնակիչների համար: Հրթիռի անկումից տուժածներ չկան, գրում է Deutsche Welle-ն հարավկորեական Yonhap գործակալության վրա հղումով:
Սա արդեն 6-րդ անգամն է, ինչ ՀԿԺՀ-ն հրթիռ է արձակում Ճապոնիայի տարածքի վրայով և առաջին ագամն է Փհենյանի դեմ ՄԱԿ ԱԽ նոր պատժամիջոցներից հետո:
Ըստ Reuters գործակալության, ՄԱԿ ԱԽ-ն Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային քաղաքականությունը հերթական անգամ կքննարկի սեպտեմբերի 15-ի նիստում, որը կգումարվի ԱՄՆ և Ճապոնիայի նախաձեռնությամբ:
Սեպտեմբերի սկզբին Փհենյանը հայտարարեց ջրածնային մարտագլխիկի հաջող փորձարկման համար, որը կարող է օգտագործվել միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների համար:

Северная Корея 15 сентября провела очередной пуск баллистической ракеты. Запуск был осуществлен из района Пхеньяна.
По данным японского телеканала NHK, ракета двигалась в сторону Тихого океана и, перелетев территорию Японии, упала примерно в 2000 километрах к востоку от острова Хоккайдо. Об этом заявил на экстренной пресс-конференции генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга.
Японские власти в связи с пуском выпустили экстренное предупреждение для жителей северо-востока страны. При падении ракеты никто не пострадал, пишет Deutsche Welle со ссылкой на южнокорейское агентство Yonhap.
Это уже шестой раз, когда КНДР запускает ракету над японской территорией. И первый пуск с тех пор, как Совбез ООН ввел новые санкции против Пхеньяна.
По данным агентства Reuters, Совбез ООН обсудит очередной ракетный тест КНДР на экстренном заседании 15 сентября. Оно будет проведено по инициативе США и Японии.
В начале сентября Северная Корея заявила об успешном испытании водородного боезаряда, который может быть использован для оснащения межконтинентальных баллистических ракет.