Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺԴԿ- HDP) հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը ժամանել է Հայաստան՝ մասնակցելու սեպտեմբերի 18-20-ը կայանալիք «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» խորագրով Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովին և սեպտեմբերի 19-ին, ժամը՝ 18:30-ին համաժողովի շրջանակներում նախատեսվող «Ծագումով հայեր» հաղորդաշարի 10-ամյակին նվիրված տոնական համերգին:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում Կարո Փայլանին դիմավորել են ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Վահագն Մելիքյանը և ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը, հաղորդում է և «Ծագումով Հայեր» հաղորդաշարի հեղինակ Մանանա Հակոբյանը, հաղորդում է «Հայերն այսօրը»:
2017-ի սկզբին Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը, որը քրդամետ Ժողովրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ է, պատժվել է ցեղասպանություն բառի համար՝ նրան զրկեցին 3 նիստի մասնակցելու իրավունքից: Ավելի ուշ առաջարկվեց զրկել նրան պատգամավորական մանդատից «ազգային ատելության բորբոքման» համար: Սակայն ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանության 101-ամյա տարելիցի օրը Կարո Փայլանը պահանջեց օրենքների փորձաքննություն անցկացնել: Նա կոչ արեց թուրք խորհրդարանականներին սատարել արդարությանն ու ճշմարտության բացահայտմանը՝ ապագայում խուսափելու համար նոր ոճիրներից:

Депутат-армянин от турецкой оппозиционной прокурдской партии «Демократия народов» Каро Пайлан прибыл в Армению.
Как передает «Армяне сегодня», Пайлан примет участие в предстоящем 18-20 сентября 6-м форуме Армения-Диаспора под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность», а 19 сентября в 18:30 будет также присутствовать на предстоящем в рамках форума праздничном концерте, посвященном 10-летию цикла передач «Армяне по происхождению».
В аэропорту «Звартноц» Каро Пайлана встречали заместитель министра Диаспоры РА Ваагн Меликян, депутат НС Ширак Торосян и автор цикла передач «Армяне по происхождению» Манана Акопян.
В апреле Пайлан выступил с парламентской трибуны относительно Геноцида армян в Османской империи 1915 года: «Одно время мы составляли 40%, сейчас мы составляем одну тысячную. Это значит, что с нами произошли определенные события… Я это называю Геноцидом, вы – как хотите. Мне очень хорошо известно, что сделали с моим дедом и предками. Дайте название этим событиям сами, и все мы встанем с этим лицом к лицу».