ՌԴ Գերագույն դատարանի բողոքարկման ատյանն անփոփոխ է թողել ՌԴ-ում ադրբեջանական համայնքի՝ «Ադրբեջանցիների համառուսաստանյան կոնգրեսի» լուծարման մասին որոշումը:
ՌԴ Գերագույն դատարանը մայիսի 15-ին բավարարել է ՌԴ արդարադատության նախարարության հայցը «Ադրբեջանցիների համառուսաստանյան կոնգրես» ՀԿ-ն լուծարելու մասին՝ ՌԴ օրենսնդրությանը չհամապատասխանելու պատճառով:
Դատարանը չի բավարարել ադրբեջանական կազմակերպության բողաքարկման դիմումը մայիսի 15-ի Գերագույն դատարանի որոշման չեղարկման վերաբերյալ: Որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտել:
Հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները հայտարարել են, թե մի շարք օբյեկտիվ հանգամանքներ խանգարել են իրենց կատարել ՌԴ արդարադատության նախարարության պահանջը: Ըստ հայտատուների, խախտումներն անուղղելի չեն, իսկ «նամակագրությանը խանգարել են կառավարող մարմինների հետ հանկարծակի առաջացած ներքին խնդիրները»:
ՌԴ արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչն իր հերթին հայտարարել է կոպիտ խախտումների մասին, որոնցից մի քանիսն անուղղելի էին և սիստեմատիկ բնույթ էին կրում:
Բաքվում քաղաքական շրջանակները դատավարությունն անվանել էին «հայամետ ուժերի հերթական սադրանքն Ադրբեջանի դեմ»: Մասնավորապես, այդպես է հայտարարել միլի մեջլիսի պատգամավոր Էլման Մամեդովը:
Հսկիչ գործողությունների ընթացքում պարզվել էր, որ ադրբեջանական կազմակերպության կանոնադրության դրույթները չեն համապատասխանում ՌԴ գործող օրեսնդրությանը: Մասնավորապես, կազմակերպության անվանումը չի ցույց տալիս նրա գործունեության բնույթը, իսկ կազմակերպության անունից առանց լիազորագրի գործելու իրավունք ունեցող անձանց մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում կազմակերպության մասին տեղեկություններին, որոնք առկա են Իրավաբանական անձանց միասնական պետական ռեեստրում:

Апелляционная инстанция Верховного суда (ВС) РФ оставила без изменения решение о ликвидации Общероссийской общественной организации «Всероссийский азербайджанский конгресс» (ВАК).
Суд отказал в удовлетворении апелляционной жалобы ВАК об отмене решения Верховного Суда от 15 мая. Решение вступило в законную силу, пишет РАПСИ.
15 мая Верховный суд РФ удовлетворил иск российского министерства юстиции о ликвидации общественной организации «Всероссийский азербайджанский конгресс» (ВАК) по причине несоответствия его устава российскому законодательству, это решение было обжаловано.
Таким образом, в РФ окончательно упразднили азербайджанскую диаспору.
Представители общественной организации заявили, что ВАК столкнулся с рядом объективных обстоятельств, помешавших им выполнить требования Минюста РФ. По словам заявителя, выявленные Минюстом нарушения не носят неисправимый характер, а своевременному получению корреспонденции помешали внезапно возникшие внутренние проблемы с управляющими органами.
В свою очередь представитель Минюста заявила о грубом характере нарушений, некоторые из которых были неисправимыми и носили систематический характер. Как следует из материалов дела, в адрес «Всероссийского азербайджанского конгресса» в 2016 году трижды направлялись предупреждения, однако нарушения устранены не были.
Общественная организация была зарегистрирована в 2002 году и имеет отделения в 69 регионах России.
«Всероссийский азербайджанский конгресс» — добровольное, самоуправляемое общественное объединение, целями деятельности которого являются реализация и защита прав и свобод, чести и национального достоинства азербайджанцев и выходцев из Азербайджана.