Իսրայելցի բժիշկները միակարծիք են այն հարցում, որ Ադրբեջանի հայտարարությունը բանտում ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի ինքնասպանության փորձի մասին անհիմն է: Այդ մասին իր ֆեյսբուքայն էջում գրառում է կատարել ինքը բլոգեր, որն Ադրբեջանի բանտում 7 ամիս անցկացնելուց հետո, արտահանձնեց Իսրայելին:
«Այսօր ամբողջ օրն անցկացրել եմ Ռամբամ հոսպիտալում: Փաստաթղթեր եմ հավաքում ադրբեջանական բանտում իմ հանդեպ բռնությունների մասին: Բժիշկները միակարծիք էին, որ ինքնսպանության մասին Ադրբեջանի վարկածը քննադատության չի դիմանում: Փոխարենը բռնությունների հետքերն ակնհայտ են»,-ասվում է բլոգերի գրառման մեջ:
Հայտնի բլոգերը հավելել է նաև, որ աշխատանքն այդ ուղղությամբ շարունակվում է:
Ավելի վաղ, մեկ այլ գրառման մեջ Լապշինը գրել էր. «Չալարեցի և ընկերներիս խորհրդով արձանագրել եմ իմ բոլոր վնասվածքները ոստիկանությունում և Թել Ավիվի հոսպիտալում: Ինչ իմանաս ուր կտանի այս պատմությունը: Կարծիք կա, որ չի կարելի Ադրբեջանին ներել ինձ սպանելու փորձը և պետք է գրագետ գործել՝ միջազգային ատյանների միջոցով: Հավատում եմ միջազգային իրավունքի մասնագետներին, փաստաթղթեր եմ հավաքում՝ ընթացքի մասին տեղյակ կպահեմ»:

19 Сентябрь 2017 - 13:46 AMT
Российско-израильский блогер Александр Лапшин, возвратившийся из азербайджанского заключения в Израиль, заявил, что в результате обследований у врачей стало очевидно, что версия Баку о попытке его самоубийства не выдерживает критики.
Помощник президента Азербайджана по общественно-политическим вопросам Али Гасанов 11 сентября заявил, что Лапшин предпринял попытку суицида в бакинской тюрьме до освобождения.
«Сегодня весь день в хайфском госпитале Рамбам. Собираю документы о насилии в азербайджанской тюрьме. Врачи сошлись во мнении, что версия Азербайджана о попытке самоубийства не выдерживает критики. Зато признаки побоев очевидны. Работаем дальше»,- написал блогер на своей странице в Facebook.