21 Սեպտեմբեր 2017 - 11:14 AMT
Իրաքի, Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Իբրահիմ ալ Ջաֆարին, Ջավադ Զարիֆն ու Մևլութ Չավուշօղլուն կոչ են արել Իրաքյան Քրդստանի իշխանություններին հրաժարվել անկախության հանրաքվեից Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳՎ 72-րդ նստաշրջանի շրջանակում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ավարտին:
«Նախարարները սատարում են Իրաքի տարածքային ամբոջականությանը և մտահոգված են նրանով, որ հանրաքվեն վտանգում է Իրաքի նվաճումներն ԻՊ դեմ պայքարում, այն հակասահմանադրական է և կարող է նոր բախումներ հրահրել տարածաշրջանում: Կողմերը որոշել են դիմել Իրաքի քրդական ինքնավարության ղեկավարությանը՝ կոչ անելով ձեռնպահ մնալ հանրաքվեից: Նախարարները համաձայնել են քննարկել համակարգված պատասխան միջոցների ընդունման հարցը»,-ասվում է նախարարների հայտարարության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կողմերը նշել են, որ կառուցողական երկխոսությունն իրաքյան սահմանադրության շրջանակում Բաղդադի և Էրբիլի միջև խնդիրնեի լուծման միակ ուղին է՝ կարևորելով Թուրքիայի և Իրանի աջակցությունը, և, հաստատելով, որ հարկավոր են համակարգված միջազգային ջանքեր՝ համոզելու համար Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարությանը չեղարկել հանրաքվեն:
Իրանը հայտարարել է, որ կփակի Իրաքյան Քրդստանի հետ սահմանը, եթե տարածաշրջանը հանրաքվեի արդյունքում անկախություն հռչակի Բաղդադից: Դեմ է նաև Արաբական երկրների լիգան:

Главы МИД Ирака, Ирана и Турции Ибрагим аль-Джаафари, Джавад Зариф и Мевлют Чавушоглу по итогам трехсторонней встречи на полях 72-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке приняли заявление, в котором призвали власти Иракского Курдистана отказаться от проведения референдума о независимости.
«Министры выразили решительную приверженность территориальной целостности Ирака и выразили обеспокоенность тем, что референдум ставит под большой риск достижения Ирака в борьбе против ИГ, является неконституционным и может спровоцировать новые конфликты в регионе. Стороны решили обратиться к руководству курдской администрации Ирака с призывом воздержаться от проведения референдума и согласились в этой связи рассмотреть вопрос о принятии скоординированных ответных мер», — говорится в заявлении, пишет РИА Новости.
Стороны отметили, что конструктивный диалог в рамках иракской конституции является единственным путем решения проблем между Багдадом и Эрбилем, подчеркнули важность поддержки Турции и Ирана для разрешения и сдерживания эскалации в регионе и подтвердили необходимость согласованных международных усилий, чтобы убедить руководство Иракского Курдистана отменить референдум.
Главы МИД трех стран также обсудили борьбу с ИГ в Ираке и усилия по стабилизации ситуации в регионах страны, освобожденных от террористов.