22 Սեպտեմբեր 2017 - 08:58 AMT
ՄԻԱՎ վարակակիրների բուժումն ավելի մատչելի կդառնա ՄԱԿ-ի, մի շարք բարեգործական կազմակերպությունների, երկու երկրների կառավարությունների և դեղագործական կոնցերնների միջև սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում կնքված համաձայնագրի շնորհիվ: Համաձայնագրով ՄԻԱՎ բուժումը մատչելի կդառնա մի դեղամիջոցով, որն այս պահին լավագույնն է համարվում զարգացած երկրներում այդ վիրուսից բուժվելու համար:
Մինչ օրս այդ դեղորայքը չափազանց թանկ էր և չէր օգտագործվում զարգացող և անցումային տնտեսությամբ երկրներում: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ (UNAIDS) միասնական ծրագրի տնօրեն Միշել Սիդիբեն: Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ 2018-ից 1 հիվանդի բուժումը տարեկան չի գերազանցի 75 դոլարը, գրում է Deutsche Welle:
«Այդպիսով, կբարելավվի ՄԻԱՎ-ով վարակված միլիոնավոր մարդկանց կյանքը»,-ասել է Սիդիբեն:
Ըստ UNAIDS-ի, աշխարհում ՄԻԱՎ դեմ դեղորայք է ստանում մոտ 36,7 մլն մարդ, որոնք վարակված են այդ հարուցիչով: Իսկ թերապիա անցնող մարդիկ հաճախ ստանում են հնացած դեղամիջոցներ, որոնք կողմնակի մեծ ազդեցություն են թողնում, կամ շատ բարդ են ընդունելու համար: Դեղամիջոցը, որի գործող բաղադրիչը դոլուտեգրավիրն է, բաղկացած է 1 կապսուլայից, որը կարելի է տարեկան 1 անգամ ընդունել: Միայն ՀԱՀ-ը այդ համաձայնագրի շնորհիվ կկարողանա տարեկան մինչև 900 մլն դոլար տնտեսել ՄԻԱՎ թերապիայի վրա, ասել է երկրի առողջապահության նախարար Ահարոն Մոտսոալեդին:
UNAIDS-ից բացի համաձայնագրին են միացել Զարգացող երկրներում ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլյոզի և մալարիայի դեմ պայքարի Unitaid համաշխարհային հինմնադրամը, USAID-ին, բրիտանական DFID-ը, ինչպես նաև Քենիայի և Հարավաֆրիկյան Հանրապետության կառավարությունները: Համաձայնագիրը կգործի 92 երկրում, որտեղ Mylan Laboratories և Aurobindo Pharma դեղագործական ընկերություններն իրավունք ունեն վաճառելու իրենց դեղամիջոցները:

22 Сентябрь 2017 - 07:59 AMT
Соглашение между ООН, рядом благотворительных организаций, правительствами двух стран и двух фармакологических концернов, подписанное в Нью-Йорке 21 сентября, сделает доступным лечение ВИЧ препаратом, который на данный момент считается лучшим средством от этого вируса в развитых странах.
До сих пор этот препарат был слишком дорогим для использования в развивающихся странах и государствах с переходной экономикой, заявил директор Объединенной программы ООН по ВИЧ/СПИД (UNAIDS) Мишель Сидибе. Соглашение предусматривает с 2018 года максимальную стоимость лечения одного пациента в размере 75 долларов в год, пишет Deutsche Welle.
«Таким образом, улучшится жизнь миллионов людей, зараженных ВИЧ», – подчеркнул Сидибе.
По данным UNAIDS, медикаменты против ВИЧ в мире получают примерно половина из 36,7 миллиона человек, инфицированных этим вирусом. А те, кто проходят терапию, часто получают устаревшие препараты, которые имеют сильные побочные эффекты, или слишком сложны в употреблении. Медикамент с действующим веществом долутегравир состоит из одной капсулы, которую нужно принимать раз в день. Только ЮАР благодаря этому соглашению сможет в год экономить до 900 миллионов долларов США на терапию ВИЧ, сообщил министр здравоохранения страны Аарон Мотсоаледи.
Среди заключивших соглашение, кроме UNAIDS, также всемирный фонд борьбы со СПИДом, туберкулезом и малярией в развивающихся странах Unitaid, Фонд Билла и Мелинды Гейтс, Агентство США по международному развитию USAID и его британский аналог DFID, а также правительства Кении и ЮАР. Соглашение будет действовать в 92 странах, в которых фармацевтические концерны Mylan Laboratories и Aurobindo Pharma имеют права на продажу своих медикаментов. По данным ООН, это позволит обеспечить лечение 9 из 10 нуждающихся в нем пациентов в развивающихся странах.