Իրանը հայտարարել է «Հորամշահր» նոր բալիստիկ հրթիռի գործարկման մասին:
Հրթիռի հեռահարությունը 2000 կմ է, այն կարող է մի քանի մարտագլխիկ կրել: Իրանական IRIB հեռուստաընկերությունը սեպտեմբերի 23-ին այդ հրթիռի գործարկման կադրեր է ցուցադրել: Փորձարկման վայրի մասին ոչինչ չի ասվում:
Սեպտեմբերի 22-ի առավոտյան «Հորամշահր» հրթիռը ներկայացվել է Թեհրանի զորահանդեսում, որին ներկա է գտնվել երկրի նախագահ Հասան Ռոուհանին և բաձրաստիճան զինվորականներ:
Ըստ Իսլամական հեղափոխության պաշտպանների կորպուսի աէրոտիեզերական դիվիզիայի հրամանատար Ամիր Ալի Հայջիզադեի, նոր հրթիռն ավելի փոքր է չափերով, ավելի մարտավարական և զինանոցում կհայտնվի արդեն մոտ ապագայում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Իրանի սպառազինության մեջ արդեն կա 2 բալիստիկ հրթիռ՝ «Սաջիլ» և «Հադր-Ֆ», որոնք նույնպես կարող են մի քանի մարտագլխիկ կնքել: Թեհրանը շեշտում է, որ իր ռազմական հզորությունը զուտ պաշտպանական նշանակությւոն ունի:

Иран сообщил об успешном испытании новой баллистической ракеты «Хоррамшахр».
Она имеет дальность 2 тысячи километров и может нести несколько боеголовок. Иранская телерадиовещательная компания IRIB 23 сентября выпустила кадры запуска этой ракеты. О месте проведения теста не сообщается.
Утром 22 сентября ракета «Хоррамшахр» была представлена на военном параде в Тегеране, на котором присутствовали президент страны Хасан Роухани и высокопоставленные военные чины. По словам командующего аэрокосмической дивизией Корпуса стражей исламской революции Амира Али Хайджизаде, новая ракета стала меньше по размеру, более тактической и поступит на вооружение в ближайшем будущем, пишет Deutsche Welle.
Иран уже имеет на вооружении два вида других баллистических ракет – «Саджиль» и «Гадр-Ф». Они также способны нести несколько боеголовок.
Тегеран подчеркивает, что его военная мощь имеет сугубо оборонительное назначение и не представляет угрозы для других государств. США, однако, заявляют, что иранская ракетная программа нарушает резолюции ООН и уже неоднократно вводили санкции против Тегерана.