Սեպտեմբերի 22-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին և Էնդրյու Շոֆերին։ Հանդիպմանը ներկա էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը։
Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհավորել է ԱՄՆ նոր համանախագահ Էնդրյու Շոֆերին՝ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, ընդգծելով համանախագահության կարևոր առաքելությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը հասնելու գործում։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի շուրջ։ Զրուցակիցներն արծարծել են սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանն առնչվող հարցեր։
Սեպտեմբերի 23-ին հանդիպում է ծրագրված Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։ Օրակարգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման կազմակերպման հարցն է, նաև՝ համանախագահների տարածաշրջան նախատեսվող այցելության ժամանակացույցը։
Եթե Արցախի կարգավիճակի հարցը լուծում ստանա, ապա մնացած հարցերը կլուծվեն արդար և տրամաբանական ձևով, որովհետև մնացած բոլոր հարցերն ածանցյալ են: Այդ մասին ԱՄՆ-ում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պարզաբանելով Հայաստան-Սփյուռք համաժողովում ղարաբաղյան հակամարտության և որոշ տարածքներ վերադարձնելու մասին իր հայտարարությունը, ինչը տարաբնույթ մեկնաբանություններ է առաջացրել:

23 Сентябрь 2017 - 08:49 AMT
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился в Нью-Йорке с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Эндрю Шофером (США), Игорем Поповом (Россия) и Стефаном Висконти (Франция). На встрече присутствовал также Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик.
Налбандян поздравил Эндрю Шофера со вступлением но новую должность и подчеркнул важность формата сопредседательства в деле мирного урегулирования карабахского конфликта.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг необходимых шагов по формированию благоприятных условий для продвижения процесса исключительно мирного урегулирования карабахской проблемы.
Собеседники коснулись вопросов предстоящей 23 сентября встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана.
Ранее Налбандян заявил, что на 23 сентября запланирована его встреча с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. «В повестке дня – вопрос организации возможной встречи президентов Армении и Азербайджана. Будет обсужден также график планируемого визита сопредседателей в регион. Мы с Эльмаром Мамедъяровым будем говорить об этих 2 вопросах»,- добавил Налбандян.