23 Սեպտեմբեր 2017 - 10:02 AMT
Բրիտանիայի կառավարությունը պատրաստ է 40 մլրդ ֆունտ ($54 մլրդ) վճարել Եվրամիությունից դուրս գալու համար: Այդ մասին գրել է բրիտանական Times-ը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի Ֆլորենցիայում ունեցած ծրագրային ելույթից հետո:
Պարբերականը մեջբերում է Բրյուսելից 2 աղբյուրի կարծիք: Ըստ թերթի, գումարը 2 բաղադրիչից է կազմված: Մեկը՝ Մեյի կողմից հաստատված պարտավորություններն են, որ Լոնդոնն ունի, քանի որ անդամավճարները ԵՄ բյուջե հաշվարկած են մինչև 2020թ. երբ ավարտվում է բյուջետային շրջանը: Խոսքը այս դեպքում 20 մլրդ ֆունտի մասին է, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Մյուս մասը՝ Մեծ Բրիտանիայի այլ պարտավորություններն են, որոնք, ըստ պարբերականի, պետք է առանձին քննարկվեն, իսկ վճարումները կարող են տարիներ տևել:
Ավելի վաղ Financial Times-ը գրել էր, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը պատրաստ է €20 մլրդ (17 մլրդ ֆունտ) վճարել, իսկ ավելի վաղ ասվել էր, որ Բրյուսելի պահանջները շատ ավելի մեծ են և որ ԵՄ-ն պնդում է €100 մլրդ (88 մլրդ ֆունտ) գումարի վրա:

Британское правительство готово выплатить 40 млрд фунтов ($54 млрд) Евросоюзу в качестве отступных за выход из состава сообщества. Об этом пишет газета Times по следам программной речи по Brexit, с которой во Флоренции выступила премьер-министр Соединенного Королевства Тереза Мэй.
Издание цитирует при этом двух источников в Брюсселе. По расчетам Times, эта сумма складывается из двух компонентов. Один из них – подтвержденные во флорентийской речи Мэй обязательства Лондона производить выплаты в ЕС до завершения нынешнего бюджетного периода, рассчитанного до 2020 года. Речь идет о расходах в районе 20 млрд фунтов, пишет ТАСС.
Другой компонент примерно такого же размера – иные обязательства Великобритании, которые, по информации издания, будут обговорены отдельно, а выплаты могут растянуться на долгие годы.
При этом официально никакая сумма «счета за Brexit», как окрестили его местные СМИ, не подтверждается.
Ранее газета Financial Times писала о том, что британское правительство готово согласиться на выплату €20 млрд (17 млрд фунтов), а еще ранее то же издание информировало, что запросы Брюсселя гораздо больше, и что ЕС устроила бы сумма около €100 млрд (88 млрд фунтов).