26 Սեպտեմբեր 2017 - 09:46 AMT
Հայաստանի Շիրակի մարզում երեխաների հետ աշխատող մարզիչ Սենիկ Առաքելյանը դարձել է ՈւԵՖԱ-2017-ի Մասսայական ֆուտբոլի օրվա գլխավոր մրցանակակիր «Լավագույն առաջնորդը» անվանակարգում: Այդ մասին հայտնում է ՈւԵՖԱ մամուլի ծառայությունը:
Առաքելյանը Գյումրիի «Տրիբունա» սիրողական ակումբի մարզիչն է: Ակումբի միջոցառումներին տարվա ընթացքում մասնակցում է գրեթե հազար երեխա, ուսուցիչ և մարզիչ: Այստեղ հատուկ ուշադրություն է դարձվում աղջիկների հետ աշխատանքին:
«Ես սկսեցի կանանց ֆուտբոլով զբաղվել 2013-ին: Գյումրիում դժվար էր թիմ հավաքել, քանի որ ծնողները չէին ցանկանում, որ իրենց աղջիկները ֆուտբոլ խաղան: Հենց այդ էր պատճառը, որ ես սկսեցի աշխատել որբ աղջիկների հետ: Սկզբնական շրջանում ես միայն ավազապատ դաշտ ունեի, ինձ մոտ 10 աղջիկ էր պարապում: Աստիճանաբար նրանց թիվը սկսեց աճել: Հաջողությունը եկավ 2015/16 խաղաշրջանում, երբ մենք դարձանք ՀՀ կանաց առաջնության A և B խմբերի հաղթող»,-ասել է Առաքելյանը:
Մարզիչը որպես Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչ նաև տարբեր միջոցառումներ է կազմակերպում սահմանափակ ֆիզիկական կարողություններով երեխաների համար:
«Սենիկի պես մարդիկ շատ կարևոր են ֆուտբոլի զարգացման համար: Նրանք ապրում են ֆուտբոլով, դրա մի մասն են կազմում: Նրանք կարողանում են գրավել երեխաներին մարզերում, կարողանում են ցույց տալ, թե որքան հետաքրքիր կարող է լինել ֆուտբոլը և որքան կարևոր է առողջ ապրելակերպի համար»,-ասել է ՀՖՖ զանգվածային ֆուտբոլի գծով մասնագետ Լալա Երիցյանը: Նա հավելել է, որ Սենիկը կարողացավ փոխել վերաբերմունքը կանանց ֆուտբոլի հանդեպ մարզերում:

Сеник Аракелян, работающий с детьми в Ширакской области Армении, стал лауреатом главной награды Дня массового футбола УЕФА-2017 в номинации «Лучший лидер». Об этом сообщает пресс-служба УЕФА.
Аракелян – тренер любительского клуба «Трибуна» из Гюмри. В различных клубных мероприятиях в течение года принимает участие почти тысяча детей, учителей и тренеров. Особое внимание здесь уделяется работе с девушками, благодаря которой рушится один барьер за другим.
«Я занялся развитием женского футбола в 2013-м. В Гюмри было трудно собрать команду, потому что родители не хотели отдавать своих дочерей в футбол. Именно по этой причине я начал с работы с девушками-сиротами. В первое время я располагал только песчаным полем, у меня занимались 10 девушек. Постепенно их количество росло. Успех пришел в сезоне 2015/16, когда мы стали победителями групп А и В женского чемпионата Армении», – рассказал Аракелян.
«Стремясь к расширению, мы организуем мероприятия в школах и круглогодично проводим турниры. Благодаря нашей работе возможность играть в футбол получили несколько сотен девушек, из которых мы можем отобрать лучших», – добавил Аракелян.
Тренер в качестве представителя Федерации футбола Армении (ФФА) также занимается организацией различных мероприятий для детей с ограниченными физическими возможностями. Он посещает школы, рассказывает о своих занятиях, дает полезные советы учителям, а также тесно сотрудничает с местными властями в деле организации всевозможных турниров и мероприятий.
«Такие люди, как Сеник, очень важны для развития футбола, – отметила специалист ФФА по массовому футболу Лала Ерицян. – Они живут футболом, они являются его частью. Они умеют привлечь детское внимание в своих регионах, умеют показать, насколько интересным может быть футбол и насколько он важен для поддержания здорового образа жизни«.
«Также Сеник смог изменить отношение к женскому футболу в провинции, где этот вид спорта у нас традиционно развит не очень хорошо», – добавила Ерицян.