Facebook-ի աշխատանքը Ռուսաստանում կարող է արգելափակվել, եթե սոցցանցը չկատարի անձնական տվյալների մասին օրենքը: Դա կարող է տեղի ունենալ 2018-ին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ «Ռոսկոմնադզորի» ղեկավար Ալեքսանդր Ժարովը:
«Անձնական տվյալների մասին օրենքը» ՌԴ-ում ուժի մեջ է մտել 2015-ի սեպտեմբերի 1-ին: Այն պարտավորեցնում է ինչպես ռուսական, այնպես էլ օտարերկրյա ընկերություններին պահել ռուսաստանցիների անձնական տվյալները ՌԴ տարածքում:
«Օրենքը պարտադիր է բոլորի համար, ուստի անկասկած, մենք կհասնենք նրան, որ այն կատարվի, հակառակ դեպքում ընկերությունը կդադարեցնի աշխատանքը ՌԴ տարածքում, ինչպես դա եղավ LinkedIn-ի դեպքում: Այստեղ բացառություններ լինել չեն կարող», -ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Պաշտոնական գրություններ մենք չենք ստացել: Մենք մինչև տարեվերջ ստուգումներ անցկացնելու մտադրություն չունենք, սակայն 2018-ին կմտածենք այդ ուղղությամբ: Այդ ծառայությունը եզակի չէ, կան նաև այլ սոցցանցեր: Ուստի մենք պայքարելու ենք, որպեսզի Facebook-ը կատարի 242-րդ օրենքը»,-հավելել է նա:

26 Сентябрь 2017 - 11:28 AMT
Социальная сеть Facebook прекратит работу в России, если не исполнит закон о персональных данных, это может произойти в 2018 году. Об этом 26 сентября журналистам заявил глава Роскомнадзора Александр Жаров.
Закон «О персональных данных» вступил в силу в РФ 1 сентября 2015 года. Он обязывает как российские, так и иностранные компании осуществлять хранение персональных данных россиян на территории России.
«Закон обязателен для всех, и поэтому сомнений нет – то есть в любом случае мы либо добьемся того, чтобы закон был исполнен, либо компания прекратит работу на территории РФ, как, к сожалению, произошло с LinkedIn. Тут исключений нет», – подчеркнул он, пишет ТАСС.
«Официальных писем к нам не поступало, – добавил он. – У нас в планах проверок по этому направлению до конца 2017 года Facebook нет, а в 2018 году подумаем».
«Мы понимаем, что это не уникальный сервис, есть и другие социальные сети, – сказал он. – Поэтому мы будем добиваться, чтобы 242-й закон компанией Facebook был соблюден».