26 Սեպտեմբեր 2017 - 13:25 AMT
Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանն իր աջակցությունն է հայտնել թուրքական ընդդիմադիր թերթերի թուրք լրագրողներին, որոնց հանդեպ դատավարություն է սկսվում:
Վերջին օրերին Թուրքիայում 35 լրագրողի վերաբերյալ բերման ենթարկվելու որոշում է կայացվել: Վերջիններս տարբեր մեդիա ընկերությունների ներկայացուցիչներ են:
«Հրավիրում եմ բոլորին Չաղլայան արդարադատության պալատ՝ աջակցելու կալանավորված լրագրողներին: Ես նույնպես ներկա եմ գտնվելու դատական նիստին: Ազատություն», – իր թվիթերյան միկրոբլոգում գրել է Փայլանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Լրագրողները հետապնդումների են ենթարկվել Ստամբուլի հանրապետական գլխավոր դատախազության կողմից գյուլենականների դեմ տարվող հետաքննության շրջանակներում:

Депутат Великого Национального Собрания (парламента) Турции от прокурдской Демократической партии народов, армянин по национальности Каро Пайлан выразил поддержку турецким оппозиционным журналистам, в отношении которых осуществляется уголовное преследование и уже ведутся судебные процессы.
За последнии дни в Турции вынесли решение о задержании 35 журналистов из разных СМИ.
«Призываю всех собраться в Палате правосудия Стамбула с тем, чтобы выразить поддержку арестованным журналистам. Я также буду присутствовать на судебном заседании. Свободу!» – написал Пайлан в своем микроблоге в Twitter, передает Panorama.am.
Многочисленным журналистам в Турции предъявлены обвинения в оказании помощи запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК) и движению Фетхуллаха Гюлена, обвиняемому турецкими властями в организации неудавшейся попытки государственного переворота 15 июля 2016 года.