27 Սեպտեմբեր 2017 - 09:29 AMT
Թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ ալ Սաուդին սեպտեմբերի 26-ին հանձնարարել է կառավարությանը նոր կանոններ մշակել, որոնց համաձայն վարորդական իրավունքներ կտրվեն ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց: Նորամուծությունը պետք է ստանա հատուկ կոմիտեի հավանությունը, որին անդամակցում են տարբեր նախարարությունների ներկայացուցիչներ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Սաուդյան Արաբիան այս պահի դրությամբ աշխարհի միակ երկիրն է, որտեղ կանայք իրավունք չունեն ինքնուրույն մեքենա վարել: Արգելքը փաստորեն գործում է 1990-ից, թեև ամրագրված չէ տեղական օրենքներում:
Ավելի վաղ բազմաթիվ դեպքեր են գրանցվել, երբ տեղական ոստիկանությունը ձերբակալել է կանանց, որոնք մեքենա են վարել: Պահպանողական իսլամական հոգևորականությունը հետևողականորեն դեմ է հանդես գալիս արգելքի վերացմանը:

27 Сентябрь 2017 - 09:03 AMT
Король Сальман бен Абдель Азиз Аль Сауд 26 сентября поручил правительству разработать новые правила, согласно которым водительские права будут выдаваться как мужчинам, так и женщинам. Нововведение должно быть одобрено специальным комитетом, куда входят представители различных министерств, пишет Deutsche Welle.
Саудовская Аравия на данный момент остается единственной страной в мире, где женщины не имеют права самостоятельно водить машину. Запрет фактически действует с 1990 года, хотя он не прописан в местных законах.
Ранее были зафиксированы многочисленные случаи, когда местная полиция задерживала женщин, замеченных за вождением автомобилей. Консервативное исламское духовенство последовательно выступало против снятия запрета для женщин на вождение.