Վրացական Թելավի շրջանի ադրբեջանաբնակ Գարաջալա գյուղում դպրոցի տնօրենը թույլ չի տվել հիջաբով 7-րդ դասարանի աշակերտուհուն դպրոց մտնել:
Աղջկա հայրը՝ Թաիր Աստանովը մեղադրել է դպրոցի ղեկավարությանը դավանանքի ազատությունը սահմանափակելու մեջ և կոչ է արել Վրաստանի կրթության նախարարությանն իր վերաբերմունքը հայտնել տվյալ հարցի նկատմամբ: Աստանովն արդեն իսկ դիմել է Թելավիի ռեսուրսների կենտրոն: Իսկ դպրոցի տնօրենն ասել է, որ հիջաբ կրելու արգելքը սահմանված է դպրոց հաճախելու կանոնների հիման վրա, գրում է ԱՊԱ-ն:
Վրաստանի խորհրդարանի կրթության հարցերի կոմիտեի նախագահ Մարիամ Ջաշին անդրադարձել է միջադեպին՝ նշելով, որ դպրոցը պետք է անջատված լինի կրոնից:
Վերջին տարիներին Վրաստանի միջնակարգ դպրոցներում մի քանի միջադեպ է գրանցվել հիջաբի հետ կապված: Այդ միջադեպերի առնչությամբ մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմել է կրթության նախարարություն՝ կոչ անելով ապահովել կրոնական պատկանելությունն արտահայտելու աշակերտների իրավունքը:

28 Сентябрь 2017 - 07:41 AMT
В селе Гараджала грузинского района Телави, в котором компактно проживают азербайджанцы, директор школы не впустила в школу ученицу 7-го класса, которая носит хиджаб.
Отец девочки Таир Астанов обвинил руководство школы в ограничении свободы вероисповедания и призвал министерство образования и науки Грузии выразить отношение к данному вопросу. В связи с данным вопросом Астанов уже обратился в Центр ресурсов Телави. Директор школы Эльза Аширова же сказала, что запрет на ношение головных платков введен на основании школьных правил. По ее словам, учащимся запрещено приходить в школу в шапке или других головных уборах, пишет АПА.
Председатель Комитета парламента Грузии по вопросам образования, науки и культуры Мариам Джаши заявила, что школа должна быть отделена от религии.
В последние годы в средних школах Грузии было зарегистрировано несколько инцидентов в связи с ношением хиджаба.