Իրաքի գլխավոր դատախազությունը երկրի իշխանություններից պահանջել է այն անձանց ցուցակը, որոնք կազմակերպել են սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քրդստանում անցկացված անկախության հանրաքվեն, նրանց օրենքով հետապնդելու համար: Այդ մասին հայտարարել է Իրաքի դատական իշխանությունների պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբդել Սաթթար Բերեքդարը:
Ավելի վաղ Իրաքի խորհրդարանը հաստատել էր հանրաքվեի կազմակերպիչների դեմ դատավարություն սկսելու իշխանությունների մտադրությունը: Խոսքը նաև Իրաքյան Քրդստանի բազմամյա նախագահ Մասուդ Բարզանիի մասին է:
«Գլխավոր դատախազութունը պահանջում է ազգային անվտանգության նախարարությունից և համապատասխան կառույցներից դիմումներ ուղարկել սահմանադրությունը և գերագույն դատարանի որոշումը խախտած անձանց անուններով՝ վերջիններիս դեմ օրինական միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով»,-ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ նախնական տվյալների Իրաքյան Քրդստանի հանրաքվեի մասնակիցների 93%-ն այո է ասել անկախությանը, որն անցկացվել է սեպտեմբերի 25-ին: Պաշտոնական տվյալները կհրապարակվեն սեպտեմբերի 28-ին: Հանրաքվեին մասնակցել է 3,3 մլն մարդ: Պաշտոնական Բաղդադն ապօրինի է համարել հանրաքվեն:

28 Сентябрь 2017 - 07:54 AMT
Генпрокуратура Ирака запросила у властей страны список имен организаторов курдского референдума о независимости для начала их преследования по закону. Об этом сообщил официальный представитель иракской судебной власти Абдель Саттар Берекдар.
Ранее парламент Ирака подтвердил намерение властей начать судебный процесс против организаторов референдума о независимости Иракского Курдистана, включая многолетнего президента автономии Масуда Барзани.
«Генпрокуратура требует от министерского совета по национальной безопасности и соответствующих структур направить заявление с именами персон, нарушивших конституцию и решение верховного суда, для принятия в их отношении законных мер», — говорится в заявлении Берекдара, пишет РИА Новости.
Референдум о независимости Иракского Курдистана состоялся 25 сентября, несмотря на запрет парламента и верховного суда Ирака. Отделение от Ирака поддержали около 93% проголосовавших курдов.
Власти Ирака объявили референдум нелегитимным и подчеркнули, что не станут проводить переговоры с региональным правительством автономии по результатам голосования. Против проведения голосования выступили соседи Иракского Курдистана — Турция и Иран, а также США и ООН.