28 Սեպտեմբեր 2017 - 11:09 AMT
ԱՄՆ-ն պետք է սատարի ղարաբաղյան հակամարտության դիվանագիտական հանգուցալուծմանը, որպեսզի Ղարաբաղի բնակչությունը կարողանա օգտվել իր ազատությունից ու անկախությունից: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսական, Հավայան կղզիների ներկայացուցիչ Թուլսի Գեբըրդը:
Սեպտեմբերի 20-ին Արցախ են այցելելԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Ֆրենք Փալոունը և Թուլսի Գեբըրդը՝ ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանի, Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանի և «Հայաստան» հիմնադրամի ԱՄՆ կառույցի տնօրեն Մարիա Միհրանյանի ուղեկցությամբ:
«Այն տոկունությունն ու արիությունը, որոնք դրսևորում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն իր անկախության համար մշտական պայքարում, մեկ անգամ ևս հաստատում է մեր ընդհանուր արժեքները՝ ազատությունը, ժողովրդավարությունն ու ինքնորոշումը», -ասել է նա:
«Մենք պետք է սատարենք այդ տևական հակամարտության դիվանագիտական կարգավորմանը, օրինակ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկին, որպեսզի Ղարաբաղի բնակչությունը կարողանա օգտվել իր ազատությունից ու անկախությունից»,-ասել է քաղաքական գործիչը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Բաքվի սև ցուցակը համալրվել է 3 նոր անունով՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Դևիդ Վալադաոյի, Ֆրենկ Փալոունի և Թուլիս Գեբըրդի անուններով: Թվարկված կոնգրեսականներն ընդգրկվել են անցանկալի անձանց ցուցակում: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայության պետ Հիքմեթ Հաջիևը:

28 Сентябрь 2017 - 09:59 AMT
США должны поддерживать дипломатическое решение нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявила представитель Гавайских островов, конгрессмен США Тулси Габбард.
20 сентября члены Палаты представителей США Фрэнк Паллоне и Тулcи Габбард в сопровождении постоянного представителя Арцаха в США Роберта Аветисяна, сопредседателя Армянской ассамблеи Америки (ААА) Энтони Барсамяна и директора американского филиала фонда «Айастан» Марии Мигранян прибыли в Арцах.
«Устойчивость и мужество, которые демонстрирует население Нагорного Карабаха,которое остается в постоянном конфликте за свою независимость, еще раз демонстрирует наши общие ценности свободы, демократии и самоопределения», – сказала она.
«Мы должны поддержать дипломатическое решение этого продолжающегося конфликта, например, предложенное Минской группой ОБСЕ (США, Франция и Россия) для того, чтобы население Карабаха могло пользоваться своей свободой и независимостью»,- отметила политик.
Ранее стало известно, что имена трех членов Палаты представителей Конгресса США — Дэвида Валадао, Фрэнка Паллоне и Тулси Габбард, — посетивших Карабах, внесены в «черный список» Азербайджана.