28 Սեպտեմբեր 2017 - 09:40 AMT
Ռեժիսոր Ջիվան Գասպարյանի «Վերջին բնակիչը» ֆիլմը հաղթող է ճանաչվել Ֆինլանդիայի «Սկանդինավյան երկրների միջազգային փառատոնում» (Scandinavian International Film Festival) «Լավագույն գեղարվեստական ֆիլմ» անվանակարգում: Այդ մասին ասվում է ֆիլմի ֆեյսբուքյան էջում:
Կինոփառատոնի դիտումները կմեկնարկեն հոկտեմբերի 25-ին, իսկ «Վերջին բնակիչը» կցուցադրվի հոկտեմբերի 28-ին՝ որպես կինոփառատոնի փակման ֆիլմ։
Ըստ ֆիլմի սյուժեի, հայ-ադրբեջանական հակամարտության արդյունքում տեղահան եղած հայկական գյուղում, օրեցօր սեղմվող թշնամական օղակում մնում է «Վերջին բնակիչը»՝ Աբգարը՝ մեն-մենակ: Նա սպասում է իր աղջկան, ով ականատես է եղել գազազած ամբոխի կողմից ամուսնու սպանությանը և հոգեկան խանգարումով հայտնվել է հիվանդանոցում: Ադրբեջանցի Իբրահիմը, Աբգարի աղջկան գտնելու, բերելու դիմաց, նրան առաջարկում է աշխատել մզկիթի կառուցման վրա: Իբրահիմն օրեր անց Բաքվի հոգեբուժարաններից մեկում գտնում և բերում է աղջկան՝ Յուրգային:

28 Сентябрь 2017 - 08:55 AMT
Картина армянского режиссера Дживана Аветисяна «Последний житель» признана победителем в номинации «Лучший художественный фильм» на международном «Фестивале Скандинавских стран» (Scandinavian International Film Festival). Об этом сообщается на странице фильма в социальной сети Facebook.
Фестиваль стартует 25 октября, завершится 28 октября показом фильма Дживана Аветисяна «Последний житель».
Фильм «Последний житель» повествует о последнем жителе села, опустевшего вследствие карабахского конфликта. Однако главный герой по имени Абгар не может уехать, поскольку ждет возвращения дочери, которая после погромов попала в психиатрическую лечебницу. Саундтрек к фильму написал лидер группы System of a Down Серж Танкян.