30 Սեպտեմբեր 2017 - 07:33 AMT
Կատալոնիայի սպորտի նախարար Ժերար Ֆիերասը հայտարարել է, որ Կատալոնիայի ֆուտբոլային թիմերն ազատ են իրենց ճակատագիրը որոշելու հարցում: «Եթե Կատալոնիան անկախանա, ապա «Բարսելոնան», «Էսպանյոլը» և «Ժիրոնան» իրենք կորոշեն, թե որտեղ են ուզում խաղալ:
Նրանք կարող են ընտրել Իսպանիայի առաջնության և հարևան երկրների՝ Իտալիայի, Ֆրանսիայի կամ Անգլիայի առաջնությունների միջև, գրում է evrosport-ը:
«Իսպանիայում կան թիմեր այլ երկրներից, որոնք խաղում են ստորին լիգաներում: Ֆրանսիայում խաղում է «Մոնակոն», իսկ Անգլիայում՝ վալիական թիմերը: Չեմ կարծում, թե ՈւԵՖԱ-ն դեմ կլինի»,-ասել է Ֆիերասը:
Կատալոնիայի անկախության մասին հանրաքվեն անցկացվելու է հոկտեմբերի 1-ին: Իսպանիայի իշխանությունները մտադիր չեն ճանաչելու հանրաքվեի արդյունքները, քանի որ ըստ երկրի սահմանադրության, որևէ տարածքի անջատման հարցը կարող է որոշվել միայն ընդհանուր՝ համաիսպանական քվեարկության արդյունքում:

Министр спорта Каталонии Жерар Фиерас заявил, что каталонские клубы будут вольны сами решать свою судьбу.
«Если Каталония станет независимой, то «Барселона», «Эспаньол» и «Жирона» должны будут решить, где они хотят играть. Они могут выбирать между испанским чемпионатом или соседними странами: Италией, Францией или Англией.
В Испании есть команды из других стран, которые играют в низших лигах. Во Франции играет «Монако», а в Англии – валлийские команды. Не думаю, что УЕФА будет против этого», – сказал Фиерас, пишет Eurosport со ссылкой на The Mirror.
Референдум о независимости Каталонии пройдет 1 октября. Испанские власти не собираются признавать результаты референдума, поскольку по Конституции страны, вопрос об отделении какой-либо территории должен решаться только общеиспанским голосованием.