2 Հոկտեմբեր 2017 - 10:03 AMT
10 տարում Արցախի ՀՆԱ-ն աճել է 4 անգամ: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է արել Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա նշում է, որ վերջին 10 տարիներին, Արցախում, Հայաստանում և առհասարակ աշխարհում տեղի են ունեցել իրադարձություններ՝ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամ, քաղաքական լուրջ ցնցումներ, պատերազմական գործողություններ, ինչպես Արցախում, այնպես էլ՝ տարածաշրջանում, որոնք լուրջ ազդեցություն են ունեցել տնտեսական աճի դինամիկայի վրա:
Աբրահամյանը հավելել է, որ Արցախում ամփոփվել են վերջին 10 տարիների տնտեսական զարգացումներն ու արձանագրված ցուցանիշները. ընդհանուր ցուցանիշներն Արցախի մասով բավականին հետաքրքրական են:
«Եթե 2007 թվականին Արցախի ՀՆԱ-ն կազմում էր 70,8 մլրդ դրամ, 2016թ.՝ 229,6 մլրդ, ապա 2017 թվականին խնդիր է դրվել այն հասցնել շուրջ 270 մլրդ-ի՝ տասը տարում ապահովելով անվանական ՀՆԱ-ի գրեթե 4 անգամ աճ:
Աճի նշված բոլոր ցուցանիշներն արտահայտվել են պետական բյուջեի եկամուտների ավելացմամբ՝ 2007–ի 30 մլրդ դրամի փոխարեն 2017-ին այն կհասնի 100 մլրդ դրամի»,-ասվում է գրառման մեջ:

2 Октябрь 2017 - 10:31 AMT
ВВП Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) вырос в 4 раза за последние 10 лет.Об этом на своей странице в социальной сети Facebook написал советник президента НКР Тигран Абрамян.
По его словам,За последние 10 лет в Арцахе, Армении и мире в целом произошли события – мировой экономический кризис, серьезные политические потрясения, военные действия – как в Арцахе, так и в регионе, которые серьезно отразились на динамику экономического роста.
Абрамян отметил, что 1 октября в Карабахе были обобщены экономические развития минувших 10 лет и зарегистрированные показатели, общие показатели по части Арцаха довольно примечательны.
«Если в 2007 году ВВП Арцаха составлял 70,8 млрд драмов, в 2016 году – 229,6 млрд, то в 2017 году поставлена задача довести этот показатель до порядка 270 млрд, обеспечив рост ВВП практически в 4 раза за 10 лет. Все указанные показатели роста выразились в увеличении доходов государственного бюджета – вместо 30 млрд драмов в 2007 году до 100 млрд в 2017 году», – написал Абрамян.
Ранее сообщалось, чтонесмотря на все сложности, в 2016 году в Нагорно-Карабахской Республике удалось сохранить предусмотренные темпы развития экономики, положительную динамику в основных экономических отраслях и зарегистрировать рост ВВП на уровне 9.2%, превысив показатели всех стран региона.