3 Հոկտեմբեր 2017 - 12:09 AMT
Ադրբեջանի նարկոլոգիական դիսպանսերում ալկոհոլիզմով տառապող ավելի քան 21.900 անձ է հաշվառված, այդ թվում 651 կին: Այդ մասին հայտարարել է կենտրոնի բաժնի վարիչ Աֆետ Մամեդովան:
Նա հավելել է, որ ալկոհոլիզմով հիմնականում տառապում են 30-35 տարեկան անձինք: Մասնագետը նշել է, որ 2016-ին ալկոհոլային կախվածությամբ հաշվառման է վերցվել 551 մարդ, այդ թվում 28 կին, հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
Մամեդովան նշել է, որ ալկոհոլիզմը համարվում է նարկոլոգիական հիվանդություն: «Ի տարբերություն թմրամոլության, ալկոհոլիզմի հետևանքներն ի հայտ են գալիս ավելի հասուն տարիքում: Սակայն ռիսկը, որ ալկոհոլիզմը կարող է մահվան անմիջական պատճառ դառնալ, շատ փոքր է», -ասել է Մամեդովան:
Ադրբեջանցի կանանց մոտ 28%-ը ճիշտ է համարում, որ տղամարդիկ ծեծեն իրենց: Այդ մասին պարզվել է երկրի մի քանի շրջանում անցկացված հարցման արդյունքներն ամփոփելիս:Ադրբեջանի առողջապահության նախարարության Հասարակության առողջապահության ու ռեֆորմների կենտրոնում միջոցառում է անցկացվել՝ նվիրված բռնություն չգործադրելու համաշխարհային օրվան:

В Республиканском наркологическом центре Азербайджана на учете с диагнозом нарушения психического поведения в результате приема алкоголя находятся 21909 человек. Об этом заявила заведующая отделением Центра Афет Мамедова.
По ее словам, среди поставленных на учет 651 женщина, пишет АПА.
«От алкоголизма страдают в основном лица в возрасте 30-35 лет. В 2016 году в связи с алкогольной зависимостью на учет поставлен 551 человек, в том числе 28 женщин», – отметила она.
Завотделом подчеркнула, что алкоголизм считается наркологическим заболеванием, включенным ВОЗ в группу хронически рецидивирующих болезней.
«В отличие от наркомании последствия алкоголизма проявляются в более старшем возрасте. Риск того, что алкоголизм может стать непосредственной причиной смерти крайне низок», – пояснила Мамедова.
Ранее стало известно, чтооколо трети азербайджанских женщин считают правильным избиение мужьями жен.Среди женщин был проведен опрос в связи с бытовым насилием.