5 Հոկտեմբեր 2017 - 07:13 AMT
Վրաստանի ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցությունը պատմականորեն աննախադեպ քայլի է գնացել՝ պետական պաշտոնում բացահայտ լեսբուհու առաջադրելով:
Առաջադրվելով խորհրդարանում տեղեր չունեցող Հանրապետական կուսակցությունից՝ 40-ամյա փաստաբանն ու միասեռականների իրավունքների ջատագով Նինո Բոլկվաձեն մտադիր է ընտրվել Թբիլիսիի քաղխորհուրդ:
«Ես ուզում եմ, որ Վրաստանը ավելի հարմարավետ վայր դառնա իմ երեխաների համար»,-ասել է միայնակ մայր Բոլկվաձեն, որը 2 դեռահաս աղջիկ է մեծացնում, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»:
2 տարի առաջ երկրի ամենահայտնի հեռուստածրագրի եթերում նա հրապարակավ խոստովանեց, որ լեսբուհի է, որից հետո նույնիսկ հարազատները երես թեքեցին նրանից:
Վրաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստեղծվել է 40 տարի առաջ և ապօրինի ճանաչվել ԽՍՀՄ Գերագույն դատարանի կողմից: 2007-ին կուսակցությունը դարձավ Հանուն Եվրոպայի ազատականների և ժողովրդավարների դաշինքի լիարզժեք անդամը:
Հանրապետականների գլխավոր քարտուղար Թամար Կորձայան ասել է, որ Բոլկվաձեի համար պետք է քվեարկել ոչ միայն այն պատճառով, որ լեսբուհի է, այլ որովհետև կան խնդիրներ, որոնք նա խոստանում է լուծել՝ «ծրագրեր միայնակ մայրերի համար, փոքրամասնությունների ներկայացուցչություն, աշխատանք խոցելի խավերի հետ, միասեռականների համար ապաստարանների ստեղծում»:

Грузинская политическая партия пошла на исторически беспрецедентный шаг, выдвинув на государственную должность открытую лесбиянку.
Баллотируясь от не представленной в парламенте оппозиционной Республиканской партии, 40-летний адвокат и поборник прав ЛГБТ-сообщества Нино Болквадзе добивается избрания в городской совет Тбилиси.
«Я хочу, чтобы Грузия стала более комфортным местом для моих детей», – заявила Болквадзе, которая в одиночку воспитывает двух дочерей-подростков, пишет «Голос Америки».
Два года назад в эфире самой популярной телепрограммы в стране она призналась, что является лесбиянкой, после чего от нее отвернулись родные.
Созданная диссидентами около 40 лет назад и признанная незаконной Верховным Судом СССР, Республиканская партия Грузии в 2007 году стала полноправным членом Альянса либералов и демократов за Европу – либерально-центристской политической организации в Европейском парламенте.
«Не голосуйте за Нино только из-за того, что она лесбиянка, есть масса причин, по которым избиратели должны поддержать ее», – заявила генеральный секретарь Республиканской партии Тамар Кордзая.
Она перечислила некоторые проблемы, которыми обещает заняться Болквадзе: «Это программы для матерей-одиночек, представительство меньшинств, работа с уязвимыми группами населения, создание приютов для ЛГБТ».