7 Հոկտեմբեր 2017 - 07:41 AMT
ԱՄՆ-ում մի քանի ահաբեկչական գործողություն է կանխվել, որոնք ծրագրում էին իրագործել 3 ահաբեկիչ: Նրանք մտադիր էին 2016-ին, մահմեդականների համար սրբազան Ռամադան ամսում, մի քանի պայթյուն իրականացնել և կրակ բացել Թայմս Սքուեում, մետրոյում, համերգների ժամանակ, Նյու Յորքի այլ մարդաշատ վայրերում: Նրանք գործելու էին «Իսլամական պետության» անունից:
Ահաբեկիչները ձերբակալվել են դեռևս 2016-ին, սակայն իրավապահները չէին տարածում տեղեկությունը՝ փորձելով իմանալ, արդյոք ոճրագործները հանցակիցներ են ունեցել: Այդ մասին հոկտեմբերի 6-ին հայտարարել են տեղի իշխանությունները, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նշվում է, որ ահաբեկիչներին «ոգեշնչել էին» ահաբեկչությունները Փարիզում և Եվրոպայի այլ քաղաքներում: ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը մեղադրանք է ներկայացրել Կանադայի 19-ամյա քաղաքացի Աբդուլռահման ալ Բահնասավիին, ԱՄՆ 19-ամյա քաղաքացի Տալա Հարունին և Ֆիլիպինների 37-ամյա քաղաքացի Ռասսել Սալիկին: Նրանց ցմահ ազատարզկում է սպառնում:
Քննությունը պարզել է, որ մեղադրյալները կապ են հաստատել միմյանց հետ մեսենջերների միջոցով: Նշվում է, որ ծրագրվող ահաբեկչությունների շարքը կարող էր խոշորագույնը դառնալ Նյու Յորքում 2001-ի սեպտեմբերի 11-ից ի վեր:

7 Октябрь 2017 - 07:08 AMT
В США предотвращены несколько терактов, которые планировали устроить трое террористов. Они собирались совершить в 2016 году, во время священного для мусульман месяца Рамадан, несколько взрывов и открыть стрельбу на Таймс-сквер, в метро, на концертах и в других многолюдных местах Нью-Йорка, действуя от имени «Исламского государства».
Задержания были произведены еще в 2016 году, но правоохранители не распространяли информацию, пытаясь узнать, были ли у преступников сообщники, сообщили 6 октября представители местных властей, пишет Deutsche Welle.
Отмечается, что террористы «вдохновлялись» терактами в Париже и других европейских городах. Американский Минюст предъявил обвинения 19-летнему гражданину Канады Абдулрахману аль-Бахнасави, 19-летнему гражданину США Тала Харуна и 37-летнему гражданину Филиппин Расселу Салику. Им грозит пожизненное заключение.
Следствие установило, что обвиняемые связывались друг с другом через мессенджеры. Отмечается, что эта серия терактов могла стать крупнейшей в Нью-Йорке со времен 11 сентября 2001 года.