11 Հոկտեմբեր 2017 - 09:23 AMT
ԱՄՆ ֆուտբոլի հավաքականը պարտվել է Տրինիդադ և Տոբագոյի թիմին և չի մասնակցի 2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանը: Հանդիպումը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 10-ին և ավարտվել է ամերիկացիների պարտությամբ՝ 1:2 հաշվով:
Ամերիկացիները դուրս են եկել խմբում 3-րդ հորիզոնական, սակայն պարտությունը Տրինիդադ և Տոբագոյից և Հոնդուրասի հաղթանակը Մեքսիկայի հանդեպ 3:2 հաշվով, պանամացիները՝ կոստառիկացիների հանդեպ հետ է մղել նրան մրցաշարային աղյուսակի 5-րդ հորիզոնական: Այսպիսով, ԱՄՆ-ն չի մասնակցի աշխարհի առաջնությանը, գրում է Lenta.ru-n:
Աշխարհի առաջնությանն անմիջական մասնակցության ուղեգրեր են վաստակել Մեքսիկայի, Կոստա Ռիկայի և Պանամայի հավաքականները, որոնք զբաղեցրել են առաջին 3 հորիզոնականները խմբում: 4-րդը՝ Հոնդուրասի թիմը մասնակցության համար կպայքարի ավստրալացիների հետ:
ԱՄՆ հավաքականը վերջին 31 տարում առաջին անգամ չի մասնակցի աշխարհի առաջնությանը: Վերջին անգամ նրանք չեն մասնակցել առաջնությանը 1986-ին Մեքսիկայում:
Հայտնի են ԱԱ-2018-ի 24 մասնակից թիմերից 23-ը: Ռուսաստանից բացի, որը ընդունող երկիրն է, ուղեգրեր են նվաճել Անգլիայի, Բելգիայի, Գերմանիայի, Իսպանիայի, Իսլանդիայի, Լեհաստանի, Սերբիայի, Ֆրանսիայի, Պորտուգալիայի, Բրազիլիայի, Ուրուգվայի, Արգենտինայի, Կոլումբիայի, Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի, Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի, Կոստա Ռիկայի, Մեքսիկայի, Եգիպտոսի, Նիգերիայի և Պանամայի հավաքականները:

Сборная США уступила команде Тринидада и Тобаго в заключительном матче североамериканского отборочного турнира и пропустит чемпионат мира по футболу 2018 года. Встреча состоялась 10 октября и завершилась поражением американцев со счетом 1:2.
Американцы шли на 3-м месте в группе, но поражение от Тринидада и Тобаго вкупе с победами сборной Гондураса над Мексикой (3:2) и панамцев над костариканцами отбросило их на 5-ю строчку турнирной таблицы. Таким образом, команда США пропустит ЧМ, пишет Lenta.ru.
Прямые путевки на турнир завоевали сборные Мексики (1-е место), Коста-Рики (2-е) и Панамы (3-е). Ставшая четвертой команда Гондураса поспорит за выход на мировое первенство с австралийцами.
Сборная США впервые за 31 год не вышла на мундиаль. В последний раз американцы пропускали ЧМ-1986 в Мексике. Главный тренер команды Брюс Арена взял ответсвенность за неудачу на себя.
В данный момент известны 23 и 32 команд-участниц ЧМ-2018. Помимо России, как страны-хозяйки, путевки на мундиаль получили сборные Англии, Бельгии, Германии, Испании, Исландии, Польши, Сербии, Франции, Португалии, Бразилии, Уругвая, Аргентины, Колумбии, Японии, Южной Кореи, Ирана, Саудовской Аравии, Коста-Рики, Мексики, Египта, Нигерии и Панамы.