18 Հոկտեմբեր 2017 - 11:36 AMT
Կատալոնիայի իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ Մադրիդը կարող է ցրել տարածաշրջանային կառավարությունն ու նույնիսկ ձերբակալել նախարարներին: Այդ մասին հայտարարել է Կատալոնիայի կառավարության արտաքին քաղաքականության գծով խորհրդի ղեկավար Ռաուլ Ռոմեվան:
Նա դրական է պատասխանել այն հարցին, թե կարող են արդյոք հեռացվել պաշտոններից կամ նույնսիկ ձերբակալվել ինքը, կառավարության նախագահը կամ բոլոր անդամները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, թե կարող է արդյոք նման բան տեղի ունենալ ԵՄ-ում՝ նա ասել է. «Դա կարող է տեղի ունենալ, մենք իրոք մտահոգոված ենք: Նման բան ոչ միայն կարող է կատարվել ԵՄ-ում, այլ արդեն կատարվել է: Հիշեք, Կատալոնիայի վարչակազմի 14 ներկայացուցիչ արդեն իսկ ձերբակալվել է և 1-2 գիշեր է անցկացրել ոստիկանությունում»,-ասել է Կատալոնիայի կառավարության ներկայացուցիչը:
Հոկտեմբերի 16-ին Իսպանիայի Ազգային դատական պալատի դատարանը որոշել է կալանքի տակ վերցնել Կատալոնիայի ազգային վեհաժողովի և Omnium Cultural կազմակերպության ղեկավարներ Ժորդի Կուիշարային և Ժորդի Սանչեսին՝ խռովության կոչերի մեղադրանքով:

18 Октябрь 2017 - 13:14 AMT
Власти Каталонии опасаются, что Мадрид может расформировать их региональное правительство и даже поместить министров под арест. Об этом заявил глава совета по внешней политике женералитета Каталонии Рауль Ромева.
«Существует ли возможность отстранения меня, председателя правительства или всего правительства или даже ареста, как мы наблюдали недавно в случае с двумя лидерами? Да, существует», — заявил Ромева журналистам в Брюсселе.
При этом он задался вопросом, «нормально ли это и допустит ли этого Евросоюз», пишет РИА Новости.
«Это может произойти, и мы действительно этим обеспокоены. Что-то подобное не только может произойти в ЕС, это уже произошло. Вспомните, 14 представителей каталонской администрации уже были задержаны и провели одну или даже две ночи в полиции», — сказал представитель регионального правительства Каталонии.
16 октября судья Национальной судебной палаты Испании приняла решение поместить под стражу без права выхода под залог в качестве предварительной меры пресечения глав двух организаций «Каталонская национальная ассамблея» и Omnium Cultural Жорди Куишара и Жорди Санчеса, подозреваемых в преступлениях, связанных с призывом к мятежу.