Գիտնականները խորհուրդ են տալիս երիտասարդներին տեղը չզիջել տարեց մարդկանց: Նման կոչով է հանդես եկել Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության խորհրդական և Օքսֆորդի համալսարանի պրոֆեսոր Մյուիր Գրեյը:
Նա կարծում է, որ մշտապես ստիպելով տարեցներին նստել, մենք նրանց ավելի շատ վնասում ենք՝ չէ, որ նրանք առանց այդ էլ մշտապես նստած են տանը, իսկ նրանց շարժվել է հարկավոր, գրում է Medialeaks.ru-ն The Sun-ի վրա հղումով:
«Ծերացմանը զուգահեռ մեծ կարևորություն է ստանում ակտիվ ապրելակերպը: Եթե ծնողները երկրորդ հարկում են ապրում, պետք չէ նրանց համար վերելակ ապահովել, ավելի լավ է երկրորդ բռնակը տեղադրել: Առավել ևս, հարկ չկա տեղը զիջելու տարեց մարդուն ավտոբուսում կամ գնացքում: Տարեցների համար կանգնելը լավ ֆիզիկական վարժություն է: Պետք է դրդել տատիկներին ու պապիկներին, որ նրանք ինքնուրույն գնան գնումների, աստիճաններով բարձրանան, ոչ թե վերելակից օգտվեն, զբոսնեն, քայլեն և այլն»,-ասել է գիտնականը:
Նույնն է պնդում մեկ այլ բժիշկ՝ Սքարլեթ ՄաքՆալլին, որը Իսթբորնի Գլխավոր շրջանային հիվանդանոցի վիրաբույժ վնասվածքաբանն է: «Տարեցներին հատուկ բազում հիվանդությունները ոչ թե տարիքի պատճառով են զարգանում, այլ անշարժության և ֆիզիկական ակտիվության բացակայության: Որքան շատ ենք վարժություններ անում, այնքան լավ»,-ասել է ՄաքՆիլլին:

Ученые рекомендуют молодым не уступать место пожилым людям. Такая рекомендация исходит от профессора Оксфордского университета и советника английского Минздрава Мьюира Грея.
Он считает, что постоянно заставляя стариков садиться, мы делаем им же хуже, ведь они и так постоянно сидят дома, а им необходимо двигаться, пишет Medialeaks.ru со ссылкой на The Sun.
«По мере того как люди стареют, нам следует поощрять активный образ жизни. Если в доме у родителей второй этаж — не покупайте лифт для них, лучше сделайте вторые перила. И дважды подумайте, прежде чем уступить место в автобусе или поезде пожилому человеку. Для них стоять — это хорошее физическое упражнение. Нужно подталкивать бабушек и дедушек к тому, чтобы самостоятельно ходить за покупками с небольшой сумкой, подниматься по лестнице, а не использовать лифт, гулять и так далее»,- отметил ученый.
О том же самом говорит другой доктор, Скарлетт МакНалли, хирург-ортпед из Главной окружной больницы Истборна.
«Множество болезней в преклонном возрасте развиваются не из-за возраста самого по себе, а из-за неподвижности и отсутствия физической активности. Чем больше мы делаем упражнений, тем лучше»,- сказалМакНалли.