Շոտլանդիայում օրենսդրորեն կարգելեն երեխաներին ֆիզիկապես պատժելը: Այսպիսով Շոտլանդիան առաջինը կլինի Միացյալ Թագավորությունում, որտեղ կարգելեն երեխաներին խփելը:
Նախարարները բազմիցս են հայտարարել, որ չեն ողջունում այն ծնողներին, որոնք դաստիարակության համար ֆիզիկական պատիժ են կիրառում, սակայն օրենսդրորեն դա արգելելու մասին չէր ասվել:
Համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնությամբ է հանդես եկել Կանաչների կուսակցությունից Ջոն Ֆիննին՝ ակնկալվում է, որ այն կընդունվի, խորհրդարանականներն արդեն հայտարարել են, որ մտադիր են սատարել օրինագծին, գրում է BBC-ին:
Ըստ Ֆիննիի առաջարկության, երեխաները նույն իրավական պաշտպանությունը կստանան, ինչ մեծահասակները:
Այժմ շոտլանդացի ծնողներն իրավական տեսակետից կարող են որպես արդարացում ասել, որ ֆիզիկական բռնությունը երեխայի հանդեպ «արդարացի է եղել»: Թեև այժ արդեն շոտլանդացիները չեն կարող երեխային պատժելու համար որևէ առարկա օգտագործել կամ նրա գլխին հարվածել:
Նման արգելքներ չկան Անգլիայում, Ուելսում և Հյուսիսային Իռլանդիայում: Ծնողներին թույլատրվում է «խելամիտ պատիժ» կիրառելը: Սակայն նրանց կարող է մեղադրանք առաջադրվել, եթե երեխայի մարմնին կան կապտուկներ, այտուցներ, կտրվածքներ, քերծվածքներ, որոնք հայտնվել են ուժի կիրառման հետևանքով:

20 Октябрь 2017 - 14:54 AMT
В Шотландии законодательно запретят физическое наказание для детей, подтвердили местные власти. Шотландия таким образом станет первой частью Соединенного Королевства, где шлепание детей будет объявлено вне закона.
Министры много раз заявляли, что не поддерживают родителей, использующих физическое наказание в отношении детей, однако о планах законодательных запретов не рассказывали.
Но вскоре все изменится – депутат парламента от Шотландской партии зеленых Джон Финни внес соответствующий законопроект, который, как ожидается, будет принят – министры шотландского правительства уже заявили, что намерены воплощать его в жизнь, пишет BBC.
Согласно предложениям Финни, которые обсуждались все лето, дети получат такую же правовую защиту, как и взрослые.
Сейчас шотландские родители с правовой точки зрения могут в свое оправдание сказать, что физическое насилие в отношении ребенка было «оправданным». Хотя использовать для физического наказания какие-либо предметы или бить ребенка по голове запрещено и сейчас.
Таких запретов нет в Англии, Уэльсе или Северной Ирландии. Родителям разрешается использовать «разумное наказание».Однако им могут предъявить обвинения, если на теле ребенка есть синяки, отеки, порезы, ссадины или царапины, появившиеся в результате применения силы. В Уэльсе сейчас идет консультация по поводу законодательного запрета физического наказания детей.