«Յուվենտուսի» և Իտալիայի հավաքականի դարպասապահ Ջանլուիջի Բուֆոնը հաստատապես որոշել է ավարտել կարիերան, բայց մի փոքր վերապահում ունի:
«Սա իմ վերջին խաղաշրջանն է ֆուտբոլում: Ես հաստատապես եմ որոշել: 1-2 տարին ոչինչ չի ավելացնի այն ամենին, ինչին ես հասել եմ: Ես հանգիստ եմ և չեմ վախենում ապագայիս համար՝ ես այն կդիմավորեմ որպես ինձ փորձելու հնարավորություն: Ես կուզեի կարիերաս ավարտել մեծ հաղթանակով: 11 տարի առաջ ես դարձա աշխարհի չեմպիոն, բայց պարտվել եմ Չեմպիոնների լիգայի 3 եզրափակչում»,-ասել է Բուֆոնը Sky Sport Italia-ի վրա հղումով:
Հոկտեմբերի 23-ին Բուֆոնը տարվա դարպասապահ ճանաչվեց ՖԻՖԱ-ի վարկածով: Ստանալով մրցանակը՝ դարպասապահը, որը հունվարին 40 տարեկան կդառնա, ասել է, որ պատիվ է համարում իր տարիքում նման պատվավոր կոչման արժանանալը:
Բուֆոնը «Յուվենտուսի» կազմում 3 անգամ մասնակցել է Չեմպիոնների լիգային (2002/03, 2014/15 և 2016/17), սակայն ոչ մի անգամ չի հաղթել:

25 Октябрь 2017 - 07:55 AMT
Вратарь «Ювентуса» и сборной Италии Джанлуиджи Буффон твердо уверен в решении завершить карьеру, но есть маленькая оговорка.
«Это мой последний сезон в футболе. Я полностью уверен в этом решении. Еще один или два года ничего бы не добавили к тому, чего я уже достиг. Я спокоен и не боюсь будущего, которое меня ждет. Я встречу его с энтузиазмом, как возможность испытать себя»,- отметил он, пишет Eurosport со ссылкой на Sky Sport Italia.
«Еще один год ничего не изменит. Я и так достиг многого. Единственное, что может заставить меня передумать – победа в Лиге чемпионов. В этом случае я попытаюсь выиграть Клубный чемпионат мира. Я бы хотел завершить карьеру большой победой. 11 лет назад я стал чемпионом мира, но все три финала Лиги чемпионов я проиграл», – сказал Буффон.
23 октября Буффон был признан вратарем года по версии ФИФА. Он трижды играл с «Ювентусом» в финале Лиги чемпионов (2002/03, 2014/15 и 2016/17), но ни разу не победил.