Տասնյակ արջեր Հայաստանում պահվում են վանդակներում՝ ռեստորանների և խանութների այցելուներին զվարճացնելու համար: Այս մասին գրում է Daily Mail-ը: Նրանց որսացել և պարտադրել են ապրել նեղ վանդակներում, երբ դեռ ձագեր էին, և կերակրել են սննդի մնացորդներով:
Կայքը հայտնում է նաև, որ բրիտանական բարեգործական՝ Կենդանիների փրկության միջազգային կազմակերպությունը (IAR) արջերին վանդակներից ազատելու նախաձեռնություն է սկսել: Բարեգործական կազմակերպությունը՝ ՀՀ կառավարության աջակցությամբ, հույս ունի անազատ պայմաններում պահվող մոտ 80 արջի փրկել: Յուրաքանչյուր կենդանու համար նախատեսվում է հատկացնել 4000 եվրո:
IAR-ը հույս ունի նաև այս կենդանիներին վերադարձնել վայրի բնություն, սակայն հաշվի առնելով, որ նրանք ամբողջ կյանքն ապրել են վանդակներում, կազմակերպությունը նախատեսում է 75.000 եվրո հատկացնել՝ կենդանիների համար հատուկ պայմաններով հաստատության կառուցման համար:
Ըստ պարբերականի, արջերը աղերսագին հայացքով հետևում են, թե ինչպես են գետափին ընտանիքները վայելում իրենց ճաշը՝ նրանցից սննդի պատառներ ակնկալելով:
Հայաստանում կենդանիների որսն ու վատ պայմաններում պահելը հին ավանդույթ է, գրում է պարբերականը: Ի տարբերություն այլ ոլորտներում գրանցված առաջընթացի, կենդանիների իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում շարունակում է մնալ վատ վիճակում:

25 Октябрь 2017 - 08:25 AMT
В Армении десятки медведей содержатся в клетках в ресторанах и магазинах для развлечения посетителей. Об этом пишет Daily Mail.
Этих медведей поймали, когда они еще были маленькими, и содержат в тесных клетках, кормя остатками пищи. По данным издания, британская Международная организация по спасению животных (IAR) начала инициативу по освобождению медведей из клеток. Благотворительная организация при поддержке правительства Армении надеется спасто около 80 медведей, живуших в неволе. На каждое животное планируется выделить 4000 евро.
В IAR надеятся вернуть животных в дикую природу, однако, учитывая, что они всю жизнь провели в неволе, организация планирует выделить 75 000 евро на создание специальных условий для медведей.
По данным издания, медведи умаляющим взглядом следят за обедающими в ресторанах посетителями, надеясь на то, что те их покормят. В статье также отмечается, что в Армении охота на животных и содержание их в плохих условиях – древняя традиция, и несмотря на прогресс во многих сферах, защита прав животных в стране остается в плохом состоянии.