25 Հոկտեմբեր 2017 - 13:26 AMT
Մայք Քեննոն-Բրուքսին և Սքոթ Ֆարքուհարը, որոնք քիչ հայտնի ավստրալական Atlassian կորպորատիվ ծրագրային ընկերության համահիմնադիրներն են, 24 ժամում հարստացել են $1,4 միլիարդով:
Ընկերության հաճախորդներից են Tesla-ն, SpaceX, Spotify-ը:
Հոկտեմբերի 19-ին Atlassian-ը հրապարակել է նոր ֆինանսական տարվա առաջին եռամսյակի հաշվետվությունը: Ըստ տվյալների, ընկերության եկամուտն այդ ընթացքում տարեկան կտրվածքով ավելացել է 42 տոկոսով, իսկ հաճախորդների թիվը գերազանցել է 100.000-ը: Դրանից հետո ընկերության բաժնետոմսերը թանկացել են 25 տոկոսով, իսկ ընկերության կապիտալիզացիան առաջ անգամ գերազանցել է 10 մլրդ դոլարը, գրում է Forbes.ru-ն:
Բիզնեսի բաժնետոմսերի երեք հինգերորդը պատկանում է Քեննոն-Բրուքսին և Ֆարքուարին: Ըստ պարբերականի, յուրաքանչյուրի կարողությունն այդ 24 ժամում ավելացել է 700 մլն դոլարով՝ հասնելով 3,5 մլրդ դոլարի:
Atlassian-ը Jira ծրագրային ապահովման մշակողն է, որը նախատեսված է ծրագրային ապահովում մշակողների սխալները հայտնաբերելու համար:

Майк Кэннон-Брукс и Скотт Фаркухар – соучредители корпоративной программной фирмы Atlassian, малоизвестной австралийской компании – разбогатели на $1,4 млрд за сутки.
Среди клиентов компании — Tesla, SpaceX, Spotify и все университеты «Лиги Плюща».
19 октября Atlassian опубликовала отчетность за первый квартал нового финансового года. Согласно этим данным, доходы компании за этот период в годовом исчислении выросли на 42%, а число клиентов превысило 100 000 человек. После этого акции компании подорожали на 25%, а капитализация Atlassian впервые превысила $10 млрд, пишет Forbes.ru.
Примерно три пятых долей бизнеса принадлежит Кэннон-Бруксу и Фаркуару. Согласно данным издания, состояние каждого из них за эти сутки увеличилось на $700 млн, до $3,5 млрд (по данным на 23 октября).
Atlassian — разработчик программного обеспечения Jira, предназначенного для управления разработкой ПО и отслеживания ошибок разработчиков. Также австралийской компании принадлежит разработчик программного обеспечения Cenqua, разработчик сервиса управления проектами Trello и др.