26 Հոկտեմբեր 2017 - 08:06 AMT
Եվրախորհրդարանը կրճատել է Թուրքիային հատկացվող ֆինանսական աջակցությունը՝ ԵՄ-ին այդ երկրի անդամակցության գործընթացի դանդաղեցման պատճառով: Օժանդակությունը կրճատվել է 50-80 մլն եվրոյով, հայտնել է խորհրդարանը Ստրասբուրգում:
Ըստ սկզբնական պլանների, ենթադրվում էր, որ 2018-ին Թուրքիան 217 մլն եվրո կստանա ԵՄ-ից բարեփոխումների, ենթակառուցվածքների և գյուղոլորտի համար: Գումարը կրճատելու Եվրախորհրդարանի որոշումը դեռ պետք է հավանություն ստանա անդամ երկրների ղեկավարներից, սակայն ըստ դիտորդների, դա լոկ ձևականություն է, գրում է Deutsche Welle-ն:
ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելն արդեն զգուշացրել էր այդ քայլի մասին: «Թուրքիայում ոչ միայն գերմանացիների են ձերբակալում: Այդ երկրի ամբողջ իրավական համակարգը սխալ ուղղությամբ է գնում»,-հայտարարել էր նա:
ԵՄ-ից ստացվող գումարը Թուրքիային է վճարվում ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրներին աջակցության ծրագրի շրջանակում: 2017-2020թթ. Թուրքիան ԵՄ-ից ընդհանուր առմամբ պետք է 4,4 մլրդ եվրո ստանա:

Европарламент сократил помощь Турции из-за забуксовавшей процедуры по приему этой страны в Евросоюз. В 2018 году помощь будет сокращена на 50 – 80 млн евро, сообщил парламент в Страсбурге.
Согласно первоначальным планам, предполагалось, что в предстоящем году Турция получит от ЕС 217 млн евро на реформы, инфраструктуру и сельское хозяйство. Решение Европарламента о сокращении этой суммы еще должно быть одобрено главами государств и правительств стран ЕС, однако наблюдатели полагают, что это лишь формальность, пишет Deutsche Welle.
Канцлер ФРГ Ангела Меркель уже предупреждала об этом шаге. «В Турции задерживают не только многих немцев. Вся правовая система этой страны движется в неправильном направлении», – заявляла она.
Средства, получаемые Турцией от ЕС, выплачиваются в рамках программы по оказанию поддержки странам-кандидатам на вступление в Евросоюз. За период с 2014 по 2020 год Турция должна получить от ЕС почти 4,4 млрд евро.