Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հոկտեմբերի 26-ին ստորագրել է կիրիլիցայից լատինատառ այբուբենի անցնելու մասին հրամանագիրը: Համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակվել է հոկտեմբերի 27-ին նախագահի կայքում:
Ըստ հրամանագրի, Ղազախստանի կառավարությունը պետք է ազգային հանձնաժողով կազմի լատինատառ այբուբենին անցնելու գործընթացն ապահովելու նպատակով: Լիովին այդ գործընթացը նախատեսվում է ավարտել 2025-ին: Հրամանագրի հավելվածում ներկայացված է նոր լատինատար այբուբենը:
2025-ին լատինատառ այբուբենի անցնելու մասին Նազարբաևը հայտարարել էր դեռևս 2012-ին: 2017-ի ապրիլին նա հանձնարարեց երկրի կառավարությանը կազմել անցման ժամանակացույցը:

27 Октябрь 2017 - 06:45 AMT
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев 26 октября подписал указ о постепенном переводе алфавита казахского языка с кириллицы на латиницу. Соответствующий документ был опубликован 27 октября на сайте президента.
Согласно указу, правительство Казахстана должно образовать национальную комиссию по переводу казахского алфавита на латинскую графику. Полностью этот процесс должен завершиться к 2025 году. В приложении к указу приводится таблица с новым латинским алфавитом.
О том, что к 2025 году Казахстан должен перейти на латиницу, Назарбаев заявлял еще в 2012 году в стратегии «Казахстан 2050». В апреле 2017 года он поручил правительству страны составить график этого перехода.