30 Հոկտեմբեր 2017 - 06:58 AMT
2018-ից Սաուդյան Արաբիայի կանայք կկարողանան ներկա գտնվել մարզական միջոցառումներին Էր Ռիադում, Էդ Դամամում և Ջեդում:
Ինչպես հայտնել է երկրի Սպորտի գլխավոր վարչության նախագահ Թուրքի աշ Շեյխը, վերոնշյալ քաղաքների ստադիոնները կվերակառուցեն, որպեսզի կանայք ևս կարողանան այցելել, գրում է Lenta.ru-ն Arab News-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ կանայք պետք է ընտանիքների հետ լինեն: Ըստ Սաուդյան Արաբիայի օրենքների, կանայք իրավունք ունեն տնից դուրս գալ միայն բարեկամ տղամարդկանց ուղեկցությամբ:
Ինչպես նշում է պարբերականը, առաջին անգամ նրանց թույլատրվեց ընտանիքների հետ մարզադաշտ գալ 2017-ի սեպտեմբերին՝ Ազգային օրվա միջոցառմանը: Մինչ այդ մարզական միջոցումներ այցելելու իրավունքը վերապահված էր միայն տղամարդկանց:
2017-ի սեպտեմբերին Սաուդյան Արաբիան վերացրեց ավտոմեքենա վարելու արգելքը կանանց համար: Նոր կանոններն ուժի մեջ կմտնեն հաջորդ տարվա կեսին:

30 Октябрь 2017 - 06:41 AMT
С 2018 года жительницы Саудовской Аравии смогут присутствовать на спортивных состязаниях в Эр-Рияде, Эд-Даммаме и Джедде.
Как рассказал председатель Главного управления спорта королевства Турки аш-Шейх, центральные стадионы трех городов переоборудуют, чтобы их смогли посещать женщины, пишет Lenta.ru со ссылкой на Arab News.
При этом подчеркивается, что болельщиц будут ждать вместе с семьями. По законам Саудовской Аравии, женщины имеют право выходить из дома только в сопровождении родственников-мужчин.
Как отмечает издание, впервые аравийки со своими семьями смогли прийти на стадион в сентябре 2017 года на праздник Национального дня (объединения королевства). До этого посещать спортивные объекты имели право только мужчины.
В сентябре в Саудовской Аравии был снят запрет на вождение женщинами автомобилей. Новые правила должны заработать в середине следующего года.