ԱՄՆ ԿՀՎ գաղտնազերծված փաստաթղթերն անուղղակի կերպով հաստատում են, որ նացիստների առաջնորդ Ադոլֆ Հիտլերը 1945-ին ինքնասպան չի եղել, այլ փախել է Լատինական Ամերիկա:
1955-ին ԱՄՆ հետախուզության իրազեկիչներից մեկը հայտնել է, որ նախկին էսէսական Ֆիլիպ Սիթրոենն, իբր, Երկրորդ համաշխարհայինի ավարտից հետո հանդիպել է Հիտլերի հետ, որը թաքնվում էր Կոլումբիայում Շրիտելմայեր ազգանվան տակ: Գործակալը զեկույցում պնդում է, որ Սիթրոենը, լինելով Հոլանդիայի թագավորական շոգենավային ընկերության աշխատակից, մոտավորապես ամիսը մեկ անգամ շփվել է ֆյուրերի հետ: Դա տեղի է ունեցել Վենեսուելայից Կոլումբիա գործուղումների ժամանակ, գրում է Lenta.ru-ն Sputnik Brasil-ի վրա հղումով:
Որպես ապացույց, փաստաթղթերին լուսանկար է կցված, որտեղ Սիթրոենը պատկերված է Հիտլերին հիշեցնող տղամարդու հետ, որն արվել է 1954-ին կոլումբիական Տունհա քաղաքում: Որոշ ժամանակ անց, ըստ ԿՀՎ գործակալի, Հիտլերը տեղափոխվել է Արգենտինա:
Ըստ պաշտոնական վարկածի, Ադոլֆ Հիտլերը կնոջ՝ Եվա Բրաունի հետ, ինքնասպան է եղել 1945-ի ապրիլի 30-ին Բեռլինում, երբ խորհրդային զորքերը գրոհում էին քաղաքը: Նրանց դիերը հրկիզվել են Ռեյխսկանցելյարիայի այգում:
Հոկտեմբերի 27-ին ԱՄՆ նախագահ Թրամփի կարգադրությամբ գաղտնազերծվել է հատուկ ծառայությունների արխիվների այն մասը, որը կապ ունի ԱՄՆ 35-րդ նախագահ Ջոն Քեննեդիի սպանության հետ: Փաստաթղթերը ներբեռնվել են ԱՄՆ Ազգային արխիվի կայքի հատուկ բաժնում:

30 Октябрь 2017 - 07:26 AMT
Рассекреченные на днях документы из архивов ЦРУ косвенно подтверждают, что нацистский лидер Адольф Гитлер не покончил с собой в 1945 году, а бежал в Латинскую Америку.
Один из информаторов американской разведки в 1955 году сообщал, что бывший эсэсовец Филипп Ситроен якобы встречался после окончания Второй мировой войны с Гитлером, скрывавшимся в Колумбии под фамилией Шриттельмайер. В докладе агента утверждается, что Ситроен, будучи сотрудником Королевской голландской пароходной компании, контактировал с фюрером примерно раз в месяц. Это происходило во время командировок из Венесуэлы в Колумбию, пишет Lenta.ru со ссылкой на Sputnik Brasil.
В доказательство к документам была прикреплена фотография Ситроена с человеком, похожим на Адольфа Гитлера, сделанная в 1954 году в городе Тунха (запад Колумбии). Спустя какое-то время, по словам осведомителя ЦРУ, Гитлер перебрался в Аргентину.
По официальной версии, Адольф Гитлер вместе с женой Евой Браун покончили с собой 30 апреля 1945 года в Берлине во время штурма германской столицы советскими войсками. Их тела были сожжены в саду рейхсканцелярии.
27 октября по распоряжению президента США Дональда Трампа были рассекречены архивы спецслужб, связанные в том числе с убийством 35-го американского президента Джона Кеннеди. Документы загружены на специальный раздел сайта Национального архива США.