Կատալոնիայի խորհրդարանն ընդունել է լուծարման մասին Մադրիդի որոշումը և դադարեցրել է աշխատանքը մինչ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը: Այդ մասին հայտնել է խորհրդարանի մամուլի ծառայությունը:
Հոկտեմբերի 31-ին կայանալիք խորհրդարանի նախագահության նիստը չեղարկվել է:
Հոկտեմբերի 30-ի առավոտյան Կատալոնիայի խորհրդարանի խոսնակ Կարմե Ֆորկադելը, որը անկախության հռչակման ամենահետևողական կողմնակիցներից է, խորհրդարանի շենքում էր: Նա պաշտոնապես կպահպանի իր պաշտոնը մինչ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը, որոնք նշանակվել են դեկտեմբերի 21-ին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Իսպանիայի կառավարությունը որոշում է կայացրել Կատալոնիայի վարչակազմը և խորհրդարանը ցրելու, ինչպես նաև տարածաշրջանում ուղիղ կառավարում հաստատելու մասին: Որոշումը կայացվել է կառավարության արտահերթ նիստում հոկտեմբերի 27-ին:
Իսպանիայի խորհրդարանի վերին պալատը՝ Սենատը, ձայների մեծամասնությամբ հավանություն էր տվել երկրի վարչապետ Մարիո Ռախոյին Կատալոնիայի տարածաշրջանային կառավարությանը իշխանությունից հեռացնելու հարցում:
Հոկտեմբերի 27-ին Կատալոնիայի խորհրդարանը քվեարկել է Իսպանիայից անկախություն հռչակելու օգտին: «Ժողովրդական միասնության թեկնածու» ծայրահեղ ձախակողմյան կուսակցության և «Միասին՝ այո» կոալիցիայի ներկայացրած բանաձևին կողմ է քվեարկել 72 պատգամավոր, դեմ՝ 10-ը, ևս 2-ը չի մասնակցել քվեարկությանը:

Каталонский парламент, распущенный испанским правительством, признал это решение и прекратил работу до проведения досрочных выборов. Об этом заявили в пресс-службе законодательного органа.
Назначенное на 31 октября заседание президиума парламента отменено. В Мадриде выразили надежду, что досрочные выборы позволят «восстановить правовое государство», пишет РИА Новости.
Партия «Левые республиканцы Каталонии», голосовавшая за резолюцию о независимости региона, заявила, что у премьера Мариано Рахоя не было «полномочий» для созыва досрочных выборов. При этом партия намерена участвовать в выборах, чтобы «превратить их в возможность».
30 октября спикер парламента Карме Форкадель — одна из самых рьяных сторонниц провозглашения независимости, появилась в здании. Она официально сохраняет свою должность до проведения досрочного голосования 21 декабря.
Каталонский парламент 27 октября принял резолюцию о независимости региона. За нее проголосовали 70 депутатов из 135. При этом документ не опубликовали ни в официальном бюллетене парламента Каталонии, ни в официальном бюллетене правительства автономии. По закону там должны появляться все документы для их вступления в силу.
Спустя час после принятия резолюции сенат Испании утвердил применение 155-й статьи Конституции, которая позволяет ввести в регионе прямое управление Мадрида. Рахой отстранил от должностей членов женералитета, в том числе главу правительства Карлеса Пучдемона и распустил парламент Каталонии. Пучдемон заявил, что не признает решения испанских властей.