31 Հոկտեմբեր 2017 - 09:54 AMT
Ամերիկայի պրոդյուսերների գիլդիան (PGA) ընդմիշտ հեռացրել է իր շարքերից ամերիկացի պրոդյուսեր Հարվի Վայնշտեյնին, սեռական ոտնձգությունների վերաբերյալ բազմաթիվ մեղադրանքների պատճառով: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին հայտնել է ավելի քան 8.000 անդամ ունեցող կազմակերպությունը:
Նման բան առաջին անգամ է տեղի ունենում՝ մինչ օրս Գիլդիան ոչ մեկին չէր հեռացրել կազմակերպությունից:
«Այս աննախադեպ քայլը վկայում է, թե որքան լուրջ է գիլդիան մոտենում տասնամյակներ շարունակ պարոն Վայնշտեյնի պարսավելի վարքագծի մասին տեղեկություններին: Չի կարելի այլևս հանդուրժել սեքսուալ բնույթի ոտնձգությունները մեր բնագավառում կամ պրոդյուսերների՝ Գիլդիայի անդամների շրջանում», – ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Վայնշտեյնին անդամակցությունից զրկելու գործընթացը մեկնարկել էր հոկտեմբերի կեսին, երբ տասնյակ կանայք հայտարարեց հայտնի պրոդյուսերի կողմից սեռական բնույթի ոտնձգությունների մասին: Նման հայտարարություններ արեցին հայտնի դերասանուհիներ Գվինետ Փելթրոուն, Անջելինա Ջոլին, Ռոզաննա Արքեթը, Կարա Դելեվինը, Քեյթ Բեքինսեյլը, Սոֆի Դիքսը, Ասիա Արջենտոն և Միրա Սորվինոն: 65-ամյա Վայնշտեյնն ամենահայտնի հոլիվուդյան պրոդյուսերներից է, նա աշխատել է Քվենտին Տարանտինոյի, Գաս վան Սենթի և Մարտին Սկորսեզեի հետ:

Гильдия продюсеров Америки (PGA) навсегда лишила членства обвиняемого в многочисленных сексуальных домогательствах американского продюсера Харви Вайнштейна. Национальный совет PGA проголосовал за это решение единогласно. Об этом 30 октября сообщила насчитывающая более 8 тысяч членов организация.
Исключение члена из Гильдии продюсеров Америки произошло впервые в истории.
«Этот беспрецедентный шаг отражает серьезность, с которой гильдия рассматривает многочисленные сообщения о десятилетиях предосудительного поведения господина Вайнштейна. Нельзя больше попустительствовать сексуальным домогательствам в нашей индустрии или в рядах продюсеров – членов PGA», – говорится в заявлении организации, пишет Deutsche Welle.
Процесс лишения Вайнштейна членства был начат в середине октября после того как несколько десятков женщин заявили о сексуальных домогательствах со стороны известного продюсера и изнасилованиях. В их числе – актрисы Гвинет Пэлтроу, Анджелина Джоли, Розанна Аркетт, Кара Делевинь, Кейт Бекинсейл, Софи Дикс, Азия Ардженто и Мира Сорвино. 65-летний Харви Вайнштейн – один из самых известных голливудских продюсеров, работавший с такими режиссерами, как Квентин Тарантино, Гас ван Сент и Мартин Скорсезе.