Մոսկվան առաջիկայում սպառազինության նոր խմբաքանակ կմատակարարի Հայաստանին գործող պայմանագրի շրջանակում, իսկ նոր, $100 մլն ռազմական վարկային համաձայնագրի իրականացումը կսկսվի բոլոր միջպետական համաձայնեցումներից հետո: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մինչև տարեվերջ մենք դեռ նախորդ պայմանագիրը պետք է իրականացնենք: Օրերս նոր առաքումներ են սպասվում, և մինչև 2017-ի ավարտը մենք կփակենք բոլոր հարցերը՝ կապված նախորդ պայմանագրի հետ»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2015-ին Հայաստանն ու Ռուսաստանը կնքել են վարկային պայմանագիր, որի համաձայն Մոսկվան $200 մլն վարկ է տրամադրել սպառազինության ձեռքբերման համար: Սեպտեմբերի 21-ին կայացած զորահանդեսի ժամանակ ՀՀ-ն ցուցադրել էր «Սմերչ» համակարգերը, ինչպես նաև «Բուկ» ՀՕՊ և «Իսկանդեր» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռները, որոնց մատակարարումը, սակայն, 2015-ին կնքված ռուս-հայկական $200 մլն վարկով նախատեսված չէր:
«Երևանում պայմանագիրն արդեն ստորագրվել է, այն պետք է անցնի ՌԴ և ՀՀ բոլոր ատյաններով, հետո վավերացվի, իսկ ահա դրանից հետո մենք կսկսենք աշխատել ռուս արտադրողների հետ՝ կյանքի կոչելու համար այդ ծրագիրը: Ցավոք, շատ շուտ դա չի ստացվի»,-հավելել է ՀՀ նախագահը:
Ըստ համաձայնագրի նախագծի, որին ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել հոկտեմբերի 12-ին, ՌԴ-ն պետական արտահանման վարկ կտրամադրի ռուսական արտադրության ռազմական նշանակության արտադրանքի առաքումները ֆինանսավորելու նպատակով: Հայկական կողմը կօգտագործի վարկը յուրաքանչյուր պայմանագրի արժեքը, որը հաշվարկված է դոլարով, մինչև 90 տոկոս ֆինանսավորելու համար: Կանխավճարը առնվազն 10 տոկոս կլինի:
Ըստ համաձայնագրի, 100 մլն դոլարի չափով ներգրավվող պետական արտահանման վարկը կտրամադրվի 20 տարի ժամկետով (որից 5-ը՝ արտոնյալ)՝ տարեկան 3% տոկոսադրույքով: Հայաստանը կհամաֆինանսավորի համաձայնագրի շրջանակներում կնքվող պայմանագրերի արժեքի 10%-ի չափով՝ ավանսային վճարումների տեսքով:

1 Ноябрь 2017 - 06:57 AMT
Москва в ближайшее время поставит Еревану партию оружия в рамках действующего контракта, реализация нового, уже подписанного кредитного соглашения на 100 миллионов долларов начнется после завершения всех межгосударственных согласований. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян.
«До конца этого года мы будем реализовывать еще предыдущий договор. На днях мы ждем новых поставок, и до конца года мы закроем все вопросы, связанные с предыдущим договором», — сказал Саргсян, передает РИА Новости.
В июне 2015 года было подписано соглашение о предоставлении Россией Армении государственного экспортного кредита на 200 миллионов долларов на приобретение военной продукции российского производства.
«Мы уже в Ереване подписали новый договор, он должен пройти все российские и армянские инстанции, затем — процедуру ратификации, а вот уже после этого мы начнем работу с соответствующими производителями с российской стороны для реализации этой программы. Так быстро это не получается, к сожалению», — добавил президент Армении.
Согласно проекту соглашения, который правительство Армении одобрило 12 октября, РФ предоставит армянской стороне государственный экспортный кредит для финансирования поставок продукции военного назначения российского производства. Армянская сторона использует кредит для финансирования до 90% стоимости каждого контракта на поставку продукции, рассчитанной в долларах. Предоплата должна составить не менее 10% стоимости контракта и осуществляться армянской стороной в пользу уполномоченных российских организаций.
В проекте соглашения указывается, что кредит выдается со сроком погашения 15 лет под 3% годовых. Армения должна воспользоваться кредитными средствами в 2018–2022 годах.