3 Նոյեմբեր 2017 - 10:43 AMT
Ռուսաստանը սատարում է ԵԱՀԿՄինսկի խմբի ջանքերին ղարաբաղյան կարգավորման գործում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ն արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի հանդիպմանն ընդառաջ:
Գրեմինգերը ԵԱՀԿ նախագահ է նշանակվել հուլիսին՝ փոխարինելով Լամբերտո Զանիերին, որը ստանձնել է ԵԱՀԿ ազգային փոքրամասնությունների գծով գերագույն հանձնակատարի պաշտոնը:
Ինքը Լավրովը բանակցություններից առաջ հայտարարել է, որ «ԼՂ կարգավորման գործում կողմերի հետ մեկտեղ հիմնական դերակատարություն ունեն նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները»:
Լավրովը նաև նշել է ռուսական կողմի շահագրգռվածությունը ԵԱՀԿ առավել ակտիվ դերակատարության և այն հարցերում, որոնք առնչվում են «Անդրկովկասում, Բալկաններում կայունության վերաբերյալ Ժնևյան բանավեճերին»:
«Շեշտում եմ մեր աջակցությունը ԵԱՀԿ դերակատարությանը ղարաբաղյան և մերձդնեստրյան հիմնահարցերում, Անդրկովկասում կայունության վերաբերյալ Ժնևյան բանավեճերում, ինչպես նաև կառուցողական գործունեությանը Բալկաններում»:

Россия поддерживает роль ОБСЕ в карабахском урегулировании. Такое заявление сделал МИД России в связи с предстоящими переговорами министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова с генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером.
Гремингер был назначен генсеком ОБСЕ в июле. На этом посту он сменил Ламберто Заньера, который стал верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств.
Сам Лавров перед переговорами заявил, что «что в нагорно-карабахском урегулировании основную роль, наряду со сторонами, играют сопредседатели Минской группы ОБСЕ».
Лавров также отметил заинтересованность российской стороны в более активной роли ОБСЕ в «том, что касается Женевских дискуссий по стабильности в Закавказье, на Балканах».
«Подчеркнем нашу поддержку роли ОБСЕ в приднестровском и нагорно-карабахском урегулировании, Женевских дискуссиях по стабильности в Закавказье, а также в конструктивном ключе отметим деятельность Организации на Балканах»,- отмечается в заявлении МИД РФ.