Բոլոր մենամարտերը հաղթանակով ավարտած կուբացի ծանր քաշային կարգի բռնցքամարտիկ Լուիս Օրտիսը որակազրկվել է Բռնցքամարտիկների համաշխարհային կազմակերպության (WBA) կողմից: Պատճառը խթանիչի օգտագործումն է:
Մարզիկը հեռացվել է մրցումներից 1 տարով: Մարտի 22-ից հետո WBA-ն կարող է չեղարկել որակազրկումը, եթե Օրտիսը կրկին նման խախտումներ թույլ չտա, գրում է Lenta.ru-ն Boxingscene-ի վրա հղումով:
Ինքը կուբացին հայտարարել է, որ նշված նյութերը նշանակել է բուժող բժիշկն արյան բարձր ճնշման համար:
Հոկտեմբերին 38-ամյա բռնցքամարտիկը կամավոր դոպինգ-թեստ է հանձնել, որը դրական արդյունք է տվել: Կուբացին կարող էր պահանջել որ մինչև հոկտեմբերի 20-ը բացվի «Բ»նմուշը, սակայն չի արել դա: Սեպտեմբերին մարզիկը նաև ստուգում չի անցել WBC չեմպիոնի տիտղոսի համար ամերիկացի Դեոնթեյ Ուեյլդերի հետ մենամարտից առաջ և հեռացվել է մենամարտին մասնակցելուց:

Непобежденный кубинский боксер Луис Ортис дисквалифицирован Всемирной боксерской ассоциацией (WBA) за допинг и лишен статуса обязательного претендента на титул в супертяжелом весе по версии организации.
Спортсмен отстранен от соревнований на один год. После 22 марта WBA может снять дисквалификацию, если Ортис не будет замечен в повторных нарушениях, пишет Lenta.ru со ссылкой на Boxingscene.
Сам кубинец заявляет, что указанные вещества назначены лечащим врачом от высокого кровяного давления.
В октябре 38-летний боксер добровольно сдал допинг-тест, который дал положительный результат на диуретики хлоротиазид и гидрохлоротиазид. Кубинец мог запросить вскрытие пробы «Б» до 20 октября, однако не воспользовался этим.
В сентябре спортсмен также не прошел проверку перед поединком за титул чемпиона WBC с американцем Деонтеем Уайлдером и был отстранен от участия в бое.