Լրագրողական հետազոտությունների միջազգային կոնսորցիումը (ICIJ) նոյեմբերի 5-ին օֆշորային փաստաթղթերի փաթեթ է հրապարակել, որը մասնավորապես կարող է ստվեր գցել Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդի վրա:
Լրագրողական հետազոտությունների միջազգային կոնսորցիումը (ICIJ) ֆինանսավորվում է Ջորջ Սորոսի հիմնադրամներից մեկի կողմից:
Ըստ հրապարակված տվյալների, Լանքասթերի դքսությունը, որը պատկանում է թագուհուն և ապահովում է նրա անձնական ծախսերը, միջոցների մի մասը պահել է հիմնադրամներում, որոնք գրանցված են Կայմանյան և Բերմուդյան կղզիներում:
Ներդրումներն օֆշորներում ապօրինի չեն համարվում, սակայն, եթե տվյալները հաստատվեն, դա, ամենայն հավանականությամբ, մեծ սկանդալ կառաջացնի Մեծ Բրիտանիայում: «Երբ նման մի արտահոսք եղավ նախկինում, այդ ժամանակվա վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը քիչ մնաց զրկվեր պաշտոնից: Թագուհուն, անշուշտ, նման բան չի սպառնում, հասկանալի է, որ նա անձամբ չի զբաղվում ֆինանսական հարցերով, սակայն այդ պատմությունը կարող է տհաճ ազդեցություն ունենալ»,-ասել է կառավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին: «Լանքասթերի դքսությունը ստիպված կլինի պատասխանել մի շարք տհաճ հարցերի և որոշ փաստաթղթեր հրապարակել, համոզելու համար բրիտանացիներին, որ մախինացիաներ չեն եղել»,-հավելել է աղբյուրը:
Ըստ BBC-ի, որը ICIJ-ի գործընկերն է Բրիտանիայում, օֆշորային ֆոնդերը թագուհու միջոցները ներդրել են կասկածելի հեղինակություն ունեցող ընկերություններում, այդ թվում ալկոհոլի վաճառքով զբաղվող Threshers-ում, որը 2009-ին փոխանցվել է արտաքին կառավարման, BrightHouse ընկերությանը, որը վարձակալությամբ կահույք, էլեկտրոնիկա և տնային պարագաներ է տրամդրում հետագայում դրանք գնելու իրավունքով և քննադատության է ենթարկվել լիզինգի ոչ բավարար ազնիվ պայմանների համար:
Մոտ 500 մլն ֆունտ սթերլինգ գնահատվող Լանքասթերի դքսության ֆինանսական տնօրեն Քրիս Էդքոկը ավելի վաղ հայտարարել էր BBC-ին, որ նրա ներդրումային ռազմավարությունը հիմնված է ներդրումների գծով փորձագետների խորհուրդների վրա և որ ներդրումների մի փոքր մասն է միայն արտասահմանյան հիմնադրամներում:
Նա խոստովանել է նաև, որ տեղյակ չի եղել BrightHouse-ում արված ներդրումներին, որոնք իրականացվում են արդեն մոտ 12 տարի:
Նախորդ օֆշորային սկանդալը Մեծ Բրիտանիայում ի հայտ եկավ 2016-ի ապրիլին, երբ պանամական Mossack Fonseca իրավաբանական ընկերության նյութերում հիշատակվում էր այն ժամանակվա վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի հայրը՝ Յան Քեմերոնը, որպես օֆշորային Blairmore Holdings-ի 5 բրիտանացի տնօրեններից մեկը: Վարչապետը ստիպված եղավ խոստովանել, որ մինչ վարչապետ դառնալը ունեցել է Blairmore Holdings-ի բաժնետոմսեր: Ըստ Քեմերոնի, նա և իր կինը՝ Սամանտան, վաճառել են 30.000 ֆունտ սթերլինգ գնահատվող բաժնետոմսերը 2010-ի հունվարին: Այդ հայտարարությունից հետո ազատականներից շատերը կոչ էին անում Քեմերոնին հրաժարական տալ:

6 Ноябрь 2017 - 07:00 AMT
Британский королевский двор был упомянут в офшорном досье, опубликованном 5 ноября Международным консорциумом журналистских расследований (ICIJ), который финансируется, в частности, одним из фондов Джорджа Сороса.
По этим данным, герцогство Ланкастерское, принадлежащее королеве и обеспечивающее ее средствами на личные расходы, держало часть средств в фондах, зарегистрированных на Каймановых и Бермудских островах.
Как отмечает близкий к правительству источник, новый офшорный скандал может повредить репутации королевы Великобритании Елизаветы II, передает РИА Новости.
«Инвестирование в офшоры незаконным не является, однако, если данные подтвердятся, это почти наверняка вызовет в Британии скандал. Помните, в прошлый раз, когда была подобная утечка, Дэвид Кэмерон чуть не лишился поста премьера. Королеве, безусловно, такое не грозит, понятно, что финансовыми вопросами она лично не занимается, однако осадок эта история может оставить неприятный», — сказал близкий к правительству источник.
«Герцогству Ланкастерскому придется ответить на ряд неприятных вопросов и опубликовать некоторые документы, чтобы убедить британцев в отсутствии махинаций», — добавил он.
По данным BBC – британского партнера ICIJ, через который консорциум распространяет материалы – офшорные фонды вкладывали средства королевы в компании с сомнительной репутацией, в том числе в сеть по продаже алкоголя Threshers, переданную под внешнее управление в 2009 году, и в компанию BrightHouse, сдававшую в аренду с правом выкупа мебель, электронику и домашнюю утварь и критикуемую за недостаточно честные условия лизинга.
Финансовый директор герцогства Ланкастерского, общая стоимость которого оценивается в 500 миллионов фунтов стерлингов, Крис Эдкок ранее заявил, что его инвестиционная стратегия основывается на рекомендациях экспертов по инвестициям, и что лишь малая часть инвестиций приходится на зарубежные фонды.
«Все наши инвестиции проходят полный аудит и отвечают закону. Королева по своему желанию платит налоги со всех доходов, получаемых ею от герцогства», — сказал он.
Эдкок также признался, что был не в курсе инвестиций в BrightHouse, осуществляемых уже около 12 лет.
Предыдущий «офшорный» скандал разгорелся в Великобритании в апреле 2016 года, когда в предполагаемых материалах панамской юридической фирмы Mossack Fonseca был упомянут покойный отец тогдашнего британского премьера Иан Кэмерон — как один из пяти британских директоров офшорной компании Blairmore Holdings.
Главе кабмина пришлось признать, что у него были акции в Blairmore Holdings до того, как он занял пост премьера. По словам Кэмерона, он и его супруга Саманта продали акции стоимостью 30 тысяч фунтов стерлингов в январе 2010 года. После этого объявления некоторые лейбористы сразу призвали Кэмерона уйти в отставку.