2017 թվականը կարող է 3 ամենաշոգ տարիներից մեկը համարվել եղանակի դիտարկումների պատմության մեջ՝ էքստրեմալ եղանակի ռեկորդային ցուցանիշներով: Այդ մասին ասվում է Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության (WMO) փորձագետների նախնական հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է նոյեմբերի 6-ին՝ Բոննում կլիմային նվիրված ՄԱԿ խորհրդաժողովի բացման օրը:
Ըստ հայտարարության, միջին գլոբալ ջերմաստիճանը 2017-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին մոտ 1,1 աստիճանով բարձր է նախաինդուստրիալ դարաշրջանի նմանատիպ ցուցանիշից: Կլիմայական փոփոխությունները և այնպիսի երևույթները, ինչպիսիք են փոթորիկներն ու հեղեղումները, բարձր ջերմային ֆոնն ու երաշտը, ազդում են մարդու անվտանգության, բարեկեցության և շրջակա միջավայրի վրա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ընդհանուր առմամբ 2013-2017թթ. ամենատաք 5-ամյակն է դիտարկումների պատմության մեջ, ընդ որում ամենատաք տարի հավանաբար կհամարվի 2016-ը, Էլ Նինյոի հզոր երևույթի պատճառով, իսկ 2015-ն ու 2017-ը 2-րդ ու 3-րդ տեղում կհայտնվեն:
Կլիմայական փոփոխությունների հիմնական պատճառն, ըստ WMO գլխավոր քարտուղար Պետերի Թաալասի, «մարդու գործունեության արդյունքում ջերմոցային գազերի ավելացումն է»:
WMO հայտարարության մեջ գլխավոր սպառնալիքների թվում նշված են պարենային անվտանգությունը զարգացող երկրներում, հիվանդությունների և մահացության ընդհանուր ռիսկը բարձր ջերմային ֆոնի պատճառով, ինչպես նաև փախստականների աճը: Այժմ մոլորակի բնակչության մոտ 30 տոկոսն ապրում է էքստրեմալ կլիմայական պայմաններում:

2017 год может стать одним из трех самых жарких лет в истории наблюдений с рекордными показателями экстремальной погоды. Об этом говорится в предварительном заявлении экспертов Всемирной метеорологической организации (WMO) о состоянии климата, обнародованном 6 ноября, в день открытия в Бонне климатической конференции ООН.
Согласно этому заявлению, средняя глобальная температура с января по сентябрь 2017 года была примерно на 1,1 градус Цельсия выше аналогичного показателя доиндустриальной эпохи. Климатические изменения и такие зафиксированные погодные явления, как катастрофические ураганы и паводки, изнурительные волны тепла и засухи, воздействуют на безопасность, благосостояние и окружающую среду человека, отмечается в тексте, пишет Deutsche Welle.
В целом период с 2013 по 2017 годы станет наиболее теплым пятилетием в истории наблюдений, причем самым теплым годом, вероятно, останется 2016 год по причине мощного явления Эль-Ниньо, в то время как 2015 и 2017 годы займут второе либо третье место.
«Мы стали свидетелями необычайной погоды, включая температуры, превышающие 50 градусов Цельсия в Азии, рекордные ураганы в Карибском бассейне и Атлантике, достигшие берегов Ирландии, разрушительные муссонные наводнения, оказавшие воздействия на жизни многих миллионов людей, и неустанную засуху в Восточной Африке», – уточнил генеральный секретарь WMO Петтери Таалас.
Основной причиной климатических изменений Таалас назвал «увеличение концентрации парниковых газов в результате деятельности человека».
Среди главных угроз в заявлении WMO названы продовольственная безопасность миллионов людей в развивающихся странах, общий риск заболеваний и смертности в связи с чрезмерным теплом, а также увеличение количества беженцев. Около 30 процентов населения мира в настоящее время живет в экстремальных климатических условиях.