7 Նոյեմբեր 2017 - 13:53 AMT
Աշխարհի ամենահարուստ մարդկանցից մեկի՝ հայկական արմատներով միլիարդատեր սաուդացի արքայազն Վալիդ իբն Թալալ իբն Աբդել Ազիզի կարողությունը պակասել է 1,22 մլրդ դոլարով նրան պատկանող Kingdom Holding Co ընկերության բաժնետոմսերի անկման պատճառով:
Բաժնետոմսերի անկման պատճառ է հանդիսացել արքայազնի և թագավորական ընտանիքի մի շարք անդամների ձերբակալությունը: Ձերբակալվել են նաև բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, գրում է Lenta.ru-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
Սաուդյան Արաբիայի կենտրոնական բանկը խնդրում է բանկերին սառեցնել ձերբակալվածների հաշվեհամարները կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում:
Նոյեմբերի 5-ին Սաուդյան Արաբիայում կոռուպցիայի մեջ մեղադրանքով 11 արքայազն է ձերբակալվել, տասնյակ գործող և նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Ձերբակալություններն իրականացրել է Ազգային հակակոռուպցիոն կոմիտեն, որի ղեկավար է վերջերս նշանակվել գահաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալմանը:
Վալիդ իբն Թալալ իբն Աբդել Ազիզy ծնվել է 1955-ին Սաուդյան Արաբիայում սաուդացի արքայազն Թալալի և լիբանանցի Մոնա ալ Սոլհիի ընտանիքում: Ալ Վալիդ արքայազնի պապը, Սաուդյան Արաբիայի հիմնադիր և երկրի առաջին թագավոր Աբդել Ազիզ իբն Սաուդը արդեն հասուն տարիքում ամուսնացել է Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայ աղջկա հետ՝ Մունաիր անունով, հայտնում է Rusarminfo-ն:
«Մունաիրը 12 տարեկանում ներկայացվել է Իբն Սաուդին, իսկ հետագայում դարձել է նրա սիրելի կինը և 2 որդի պարգևել նրան՝ Թալալին և Նավաֆին»,-ասվում է Սաուդյան Արաբիայի գծով հայտնի մասնագետ Ջոզեֆ Քեշիշյանի «Իշխանությունն ու իրավահաջորդությունը արաբական մենապետություններում» գրքում:

7 Ноябрь 2017 - 13:42 AMT
Состояние одного из богатейших людей мира, саудовского принца-миллиардера с армянскими корнями аль-Валида ибн Талала ибн Абдель Азиза уменьшилось на 1,22 миллиарда долларов из-за падения акций принадлежащей ему компании Kingdom Holding Co.
Обвал акций Kingdom Holding Co произошел после ареста принца и ряда членов королевской семьи, а также десятков действующих и бывших высокопоставленных саудовских чиновников, пишет Lenta.ru со ссылкой на Bloomberg.
Центральный банк Саудовской Аравии просит банки заморозить счета задержанных в рамках борьбы с коррупцией лиц, отмечает агентство. Генеральный прокурор королевства заявил, что прошедшие аресты являются лишь фазой в масштабной антикоррупционной кампании.
5 ноября в королевстве по обвинению в коррупции задержаны 11 принцев и несколько десятков действующих и бывших высокопоставленных чиновников. Аресты провел Национальный антикоррупционный комитет Саудовской Аравии, главой которого накануне был назначен наследный принц Мухаммад бен Салман.
Будущий миллиардер родился в 1955 году в городе Джидда (Саудовская Аравия) в семье саудовского принца Талала и ливанки Мона аль-Солхи. Дедом принца аль-Валида был основатель Саудовской Аравии, первый король страны Абдель Азиз ибн Сауд, который уже в солидном возрасте взял в жены спасшуюся в годы Геноцида армян в Османской империи армянскую девушку по имени Мунайир.
По данным Forbes, состояние принца аль-Валида бин Талала — около 19 миллиардов долларов; в списке самых богатых людей мира, составленном изданием, он занимает 45 место. Принцу 62 года. Бин Талал основал Kingdom Holding Company — инвестиционную компанию, которой он до сих пор владеет и управляет.Принц является крупнейшим акционером финансовой корпорации Citigroup, ему также принадлежит вторая по размеру доля в медиакомпании 21st Century Fox.