Ֆրանսիական դատարանը հրաժարվել է ընդունել Ադրբեջանի իշխանությունների հայցն ըննդեմ ֆրանսիացի լրագրողներ Էլիզ Լյուշեի և Լորան Ռիշարի, որոնք Ադրբեջանը բռնապետություն են անվանել:
Լյուշեն 2015-ի սեպտեմբերին France 2-ում իր վերլուծական ծրագրում հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանում իշխում է աշխարհի ամենադաժան բռնապետներից մեկը», իսկ Ռիշարը France Info ռադիոյին տված հարցազրույցում Ադրբեջանը բռնապետություն էր անվանել, գրում է Current Time-ը:
Հարցազրույցից առաջ, 2014-ի մայիսին Ռիշարը Բաքու էր մեկնել նկարահանելու խավիարային դիվանագիտությանն առնչվող ռեպորտաժ՝ ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների հետ ոչ ֆորմալ կապեր հաստատելու Ադրբեջանի իշխանությունների փորձերի մասին: Լրագրողն ու օպերատորը ձերբակալվել էին, իսկ ոստիկանությունն առգրավել էր հիշողության քարտը:
Հայցորդը պահանջում էր, որ լրագրողներն իրենց խոսքերի համար տուգանվեն 12.000 եվրոյով, իսկ նյութերը, որտեղ խոսվում է Ադրբեջանի մասին որպես բռնապետության, հանվեն եթերից: Նյութական վնասի հատուցման հայցը Բաքուն, սակայն, որոշեց չներկայացնել և պահանջել 1 եվրո խորհրդանշական հատուցում: Սակայն դատարանը մերժեց դիմումը:
Դատարանում որպես պաշտպանության վկաներ ելույթ ունեցան Լեյլա և Արիֆ Յունուսները, որոնք դատապարտվել էին Ադրբեջանում և ստիպված եղան հեռանալ երկրից, ինչպես նաև լրագրող Աքիլ Հալիլը, որը հեռացել է Ադրբեջանից 2008-ին:
Լորան Ռիշարը «Ազատություն» ռադիոկայանին ասել է, որ գոհ է որոշումից. «Հաստատվեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունները չեն կարող գրաքննության դիմել իրենց երկրից դուրս: Դա լավ որոշում է և հզոր ազդակ Բաքվին, որ արտերկրում իրենք չեն կարող գործել ինչպես իրենց երկրում»:
2017-ի մամուլի ազատության վարկանիշում Ադրբեջանը 162-րդ տեղում է 180 երկրների շարքում, ինչը նշանակում է, որ այդ երկրում լրագրողները մեծ սահմանափակումներով են աշխատում: Զեկույցի հեղինակներն Ալիևին անվանում են «մամուլի ազատության թշնամի»:

8 Ноябрь 2017 - 08:00 AMT
Суд во Франции отказался принять к рассмотрению иск властей Азербайджана, которые обвинили в клевете двух французских журналистов, Элиз Люше и Лорана Ришара.
Люше в сентябре 2015 года заявила в аналитической программе на телеканале France 2, что Азербайджаном правит «один из наиболее жестоких диктаторов в мире», а Ришар в интервью радио France Info назвал Азербайджан «диктатурой», пишет Current Time.
Незадолго до интервью, в мае 2014 года Ришар приехал снимать в Баку сюжет о так называемой «икорной дипломатии», а именно о неформальных контактах, которые власти Азербайджана пытались установить с французскими политиками. Журналист и его оператор были задержаны, а полиция изъяла у них карту памяти, на которой находилось все, что они успели снять в стране.
Истец требовал, чтобы журналисты за свои словам были оштрафованы на 12 тыс евро, а материалы, в которых они заявили о диктатуре в Азербайджане, были сняты с эфира. Иск о возмещении материального ущерба власти Азербайджана решили не подавать и требовали от ответчиков символический 1 евро. Однако суд отказался принять иск к рассмотрению.
Свидетелями со стороны защиты в суде выступили азербайджанские правозащитники Лейла и Ариф Юнус (они были осуждены в Азербайджане и были вынуждены уехать из страны), а также журналист Акиль Халил. Он в 2008 году также был вынужден покинуть Азербайджан.
Лоран Ришар заявил Радио Свобода, что доволен решением: «Мы получили подтверждение того, что власти Азербайджана не могут применять цензуру за пределами своей страны. Это хорошее решение, и мощный сигнал властям страны, что они за границей не могут так действовать. Азербайджанцы должны знать, что в демократических странах, таких как Франция, считают, что в Азербайджане может применяться цензура».
В свежем Индексе свободы прессы за 2017 год, который выпускает организация «Репортеры без границ», Азербайджан находится на 162 месте из 180 стран, что означает, что журналисты работают в стране с большими ограничениями. Авторы доклада прямо называют президента страны Ильхама Алиева «врагом свободы печати». Азербайджанские власти обвинения в цензуре отрицают.